Egyre gyakrabban van olyan élményem, mintha nem a saját életemet élném, hanem egy kitalált történet szereplője lennék. Leginkább akkor támad rám a valószerűtlenség érzése, amikor ráeszmélek, milyen óriásit változott a világ az elmúlt húsz év alatt. Mintha már mindannyian abban a jövőben élnénk, amit nemrég még elképzelni sem tudtunk.
Ez most onnan jutott eszembe, hogy a világjárvány már ezalatt a néhány hónap alatt olyan változásokat hozott, amik már velünk maradnak.
A videókonferenciázás napi gyakorlatán már senki nem csodálkozik, távdolgozunk, távtanulunk. De úgy tűnik, ez egy sokkal nagyobb változás előjele. A Szilícium-völgy dúsgazdag nagyvállalatai mint pl. a Facebook, Google, Twitter, eleddig nemcsak kiemelt fizetésekkel csalogatták a jó szakembereket magukhoz, hanem sok minden mással: egész nap rendelkezésre álló gourmet büfével, friss sushival, fitnesz termekkel, pihenőszobákkal, masszázzsal, mindezt ingyen és bérmentve. Az ellentételezés persze az, hogy nem negyvenórás munkahetet dolgozol végig, hanem 60 vagy 80 órát. Valamit valamiért.
Most meg? Otthonról dolgoznak, és lehet, hogy ez sokaknál így is marad. A Twitter HR igazgatója nemrég egy blogban azt írta, „ha a munkatársaink olyan munkakörben és helyzetben dolgoznak, ami otthonról is lehetséges, és ezt továbbra is így szeretnék, mi ezt biztosítjuk számukra.” A Microsoftnál egész októberig otthon maradhatnak a dolgozók, a Facebook és a Google alkalmazottai (akiknek a munkája megengedi), az év végéig otthon végzik munkájukat. Hogy ez milyen kihatással lesz az irodai életre, a vendéglátásra, a közlekedésre, az nagy kérdés.
Apropó közlekedés: nemrég hallottam egy érdekes beszélgetést arról, hogy a következő 5-10 évben az autonóm járművek (értsd önvezető autók, buszok) elterjedése teljesen átalakítja a közúti forgalmat, a városképet, egyáltalán, azt, hogy jutunk majd el A-ból B-be.
A világhírű történész, Yuval Harari rendkívül érdekes könyvében, a Homo Deus-ban nem kevesebbet állít, mint hogy a technológia következtében már látható, hogy az emberi faj is változik. A homo sapiensből homo bionicus, bionikus emberré lesz az emberi faj. Ne rázd a fejed, mert ennek a fejlődésnek már most te is része vagy a fogbeültetéssel, a szívbillentyűvel, a művégtaggal, hajpótlással, művesével, kontaktlencsével. Ugye, hogy már nem is olyan fantasztikus ez a jövő? Csak nézünk, mint a moziban.
Ment-e a könyvek által a világ elébb?, kérdezi Vörösmarty. Jobb lett-e a világ?, kérdezem én. Nem tudom a választ. Mindjárt megkérdezem a google-t a mobilomon, az biztos okosabb, mint én.
Barátsággal,
Gábor
Ha szívesen olvasod a napi üzeneteimet, küldd el barátaidnak, ismerőseidnek, hátha nekik is segít a bezártságban. Szólj nekik, hogy ha szeretnének, ők is feliratkozhatnak ide kattintva.