A veszélyhelyzet jó nagy pofont adott mindenkinek, de (hogy valami jó is legyen benne) hirtelen tömegesen kényszerültünk arra, hogy néhány lépcsőfokot átugorjunk a jövőbe, már ami a technológia használatát illeti.
Többek között percek alatt széles körben elterjedt a videókonferenciázás (van már ilyen szó?). Fehér gallérosok milliói, mérnökök, hivatalnokok, pedagógusok, vállalkozók, stb., stb., világszerte csak úgy tudják ellátni munkájukat, hogy leülnek a számítógépük, táblagépük, okostelefonjuk elé, hogy értekezzenek, tanácskozzanak, tanítsanak, ügyeket intézzenek – dolgozzanak.
A home office-nak, az otthon végzett irodai munkának elengedhetetlen eszköze lett a videó konferencia. Zoom, Google Meets, Teams, mindegy mit használsz, néhány szabályt azonban illik betartani.
Kialakult egy etikett (biztos változik még a jövőben), és jobb, ha odafigyelsz, mielőtt kínos helyzetekben találod magad.
Arra kár szót pocsékolni, hogy a meghirdetett kezdés előtt egy-két perccel már csatlakozz fel, ne kelljen sms-ben rád szólni, hol vagy már!, és időben ellenőrizd a beállításokat: van internet kapcsolat? kamera, mikrofon működik?
Gondold át, mi zavarhat be egy fontos megbeszélés alatt: benyit a kislányod azzal, hogy anyaaa, mi lesz ebédre? Vagy megcsördül a mobilod, mert elfelejtetted lehalkítani? A kutya kaparja az ajtót és nyüszít, mert elfelejtetted kivinni?
Egyre elfogadottabb egy csoportos megbeszélésen, ahol háromnál többen vesztek részt, hogy amikor nem beszélsz, elnémítod a mikrofonodat (a mikrofon ikonra kattintva tudod ki-bekapcsolni), és csak akkor kapcsolod vissza, amikor mondanivalód van. Nagyon zavaró, ha egyszerre 5, 6, 10 ember fészkelődése, köhécselése, vagy mindenféle háttér zaj bezavar, és alig hallani azt, aki épp beszél.
A virtuális nem ugyanaz, mint az élő beszélgetés: ha egymás szavába vágtok, akkor senki nem hall senkit, ezért udvariasságból érdemes tömören fogalmaznod, és a mondandód végén kikapcsolnod a mikrofont, jelezve, hogy ennyi, visszaadod a szót a „stúdiónak.”
Hogy deréktól lefelé mi van rajtad, az senkit nem érdekel, de ha a megbeszélés közben elkezdesz emaileket megválaszolni („de közben figyelsz”), vagy unod a banánt, és az Indexet olvasgatod („de hallod, amit mondanak”), ezt valószínűleg a többiek látják, mégha nem is szólnak érte.
Tudom, mit beszélek: a fentebb említett szabályok mindegyikét megszegtem már, nem is egyszer. De igyekszem.
Barátsággal,
Gábor
Ha szívesen olvasod a napi üzeneteimet, küldd el barátaidnak, ismerőseidnek, hátha nekik is segít a bezártságban. Szólj nekik, hogy ha szeretnének, ők is feliratkozhatnak ide kattintva.
U.i.: Kérdezz meg akárkit, aki rendszeresen főz, mi a legfontosabb konyhai eszköze, és nagy valószínűséggel azonnal rávágja: egy jó kés. Ebben az hat késből álló készletben minden benne van, amire ételkészítéskor szükséged lehet. Jól néz ki a konyhapulton, és az ára verhetetlen.