Vendégszerzőnk interkulturális pszichológus és pedagógus, kétgyermekes édasanya, aki a saját bőrén tapasztalja a jelen helyzet kihívásait, ám egyúttal szakmai szempontból is rálát a folyamatokra. Páva Rita írása.
Vannak már terveid a jövő hétre? Te is otthonról dolgozol mostantól? És neked is otthon maradnak az ovis és sulis gyerekeid? Akkor ITT AZ IDŐ, pár dolgot a magad és a családod számára összeszedni és átgondolni:
Először is: hagyd abba a folytonos hírolvasást!
Azok a hírek, amelyek fontosak, így is úgy is elérnek hozzád. Inkább töltsd azzal az idődet, hogy megtervezed a következő heteket. Nemcsak a suli, ovi zár be, de elmaradnak a különórák, találkozók, vagyis 24 órát lesztek összezárva, ráadásul a nagyszülők látogatása most – a WHO ajánlása alapján – nem igazán jó alternatív program.
Tippek gyerekekkel otthon
Én imádok tervezni, így a bizonytalanságomat csökkentendő, csináltam egy 5 hetes programtervet (mert nálunk, Berlinben a húsvéti szünet végéig lesznek zárva az intézmények). Különböző színű kártyákra kategorizáltam a különböző programlehetőségeket. A gyerekek saját rajzaikkal egészítették ki, hogy miket szeretnének csinálni. Gyerektáborokat is szervezek, így kb. úgy képzeltem el, és ezt is mondtam a gyerekeknek, hogy ez most olyan lesz, mint egy 5 hetes tábor, csak most négyen vagyunk, anya, apa és a két gyerek.
Néha a nagyon egyszerű ötletekből lesznek a legjobb programok:
1. Kirándulás – jó a levegő, a szabadban szaladgálás, az emberektől való izoláltság és a gyerekek mozgásigényének kiváló terepe. Itt pl. vannak tippek Budapest környékére: https://www.
2. Kézműveskedés – festeni, rajzolni egyedül és együtt is nagy élmény, sőt stresszoldásra is nagyon jó technika. Lehet kézzel, lábbal. Kis és nagy papírra. Lehet egy egész várost kartonból kivágni, amibe vagy a babák és autók, vagy mi magunk is bekuckózhatunk. És akkor már kezdődhet is a…
3. Szerepjátékozás – mikor mindenki mindenféle ruhát, magára vehet. Lehet arcot festeni és a kedvenc mesekönyv szereplőinek a történetét tovább folytatni. Ehhez lehet színpadot építeni, pl lepedő a függöny egy kötélről lelógatva. Ha hangszerekkel kísérjük, akkor egy igazán hosszú időtöltés lehet, akár több napon át is. És a kész eredményt fel lehet venni, vagy élőben közvetíteni a nagyszülőknek.
4. Főzés, ültetés, barkácsolás – nálunk imádják a gyerekek, ha van időm a reggelit, ebédet, vacsit meseszerűen elkészíteni. Ez nem Fiala Borcsásat jelent, vagyis nem a minősége, hanem a kinézete mesés. Ezt lehet közösen is kitalálni.
És ha már főztünk, akkor lehet ültetni, mert akárhogy is van ez járványügyileg, a tavasz itt van és lehet vágni a centit újra a suliig, oviig, és jó alkaolm a várakozásra is: mire kinő a kismag, újra lehet menni különórákra, moziba, színházba.
(Addig meg lehet követni a sok online közvetítést pl: https://papageno.hu/
5. Tervek és struktúra – kismama jógát is oktatok és sokat beszélünk a gyermekágyi időszakról. Ez most éppen olyan. Minden új, semmi sem a régi, és közben úgy kell csinálni, mintha mindig is tudtuk volna milyen újszülött anyának lenni. Szóval jó esetben senki sem beteg, mégis semmi sem olyan, mint szokott. Ezért kellenek tervek és struktúra. Kezdve azzal, hogy nem kell egésznap pizsamában lenni. Nem kell hétvégén dolgozni, legyen ugyanúgy home office esetén is munkaidő és szabadidő. Legyen a gyerekeknek is megszokott napirendje. Persze jól esik tovább aludni, de sokkal nehezebb lesz megtalálni a napban önmagunkat, ha az összezavart cirkadián ritmusunk miatt a belső óránk is teljesen összevissza jár majd. (Az óra átállítás március végén úgyis éppen eléggé átrendez majd mindenkit). És tervezz be ÉN-IDŐT is, vagyis mikor TE töltekezel.
Törődj magaddal
Az egyik legfontosabb, hogy megtaláld ezekben a szokatlan mindennapokban is önmagadat, vagyis a belső nyugalmadat. Ehhez sem kell túl sok hókuszpókusz. Ülj le egy pillanatra és engedd szabadjára a gondolataidat. Hagyd őket jönni, menni. Majd tudatosítsd. Vagyis írd le, vagy mond ki, vagy csak magadban ragadd meg őket.
Ha tudatosítod, mik azok a dolgok, amiktől félsz a következő hetekben, könnyebb lesz szembe nézned velük:
• Félsz a családdal való összezártságtól? Hogy hogyan fogod kibírni az otthoni munkát és a gyerekek szórakoztatását?
• Félsz az anyagi bizonytalanságtól?
• Félsz, hogy megbetegszel, hogy valaki a családodban, vagy közeledben megbetegszik?
• Félsz, hogy nem lesz időd magadra?
Amint tudatosítjuk magunkban a dolgokat, egyből felszabadítjuk alóla az elménket és lehetőségünk van kreatív megoldásokat keresni. Akárcsak egy jógaórán. Figyeld a tested, a gondolataid, az érzeteid. És ha megragadtad őket, fogadd el, ne értékeld, ne minősítsd. Lehet most félni, nem vagy egyedül. És amint kimondod, máris könnyebb lesz.
Így lazítsd el magad
1. Olvass – vedd elő újra a kedvenc könyvedet, vagy olvasd el, ami rég ott fekszik az ágyad mellett.
2. Vegyél fürdőt – engedd ellazulni a tested. Ez segíti a gondolataidat is rendezni.
3. Hallgass zenét és táncolj, énekelj – engedd szabadjára az érzelmeidet, ez segít a stresszel való megküzdésben.
4. Telefonálj – hívd fel rokonaidat, ismerőseidet. A társas támogatottság segít a nehéz helyzetekben. Kölcsönösen.
5. Jógázz – vagy végezz egyéb mozgást. Minden reggel és este szánj 10-15 percet csak magadra, testedre és gondolataidra. Csak kövesd a tested, ha jól esik, kövess videót. Nemcsak megszokássá fog válni és stabilitást ad a változó mindennapokra, hanem segíti az ellazulást, a feltöltődést és erősíti az immunrendszert.
Készen állsz?
Akkor végy egy nagy levegőt, teremts időt, helyet és kezdd el a tervezést!
Lehet, hogy a tervezgetés közben olyan álmaid is megvalósulnak majd a következő hetekben, amiket már évek óta terveztél, de a régi hétköznapok nem engedtek hozzá közelebb.
__________________________________
Páva Rita, interkulturális pszichológus és pedagógus, jóga oktató (www.frauenyoga.berlin), két gyermek édesanyja. Jelenleg Berlinben él.