Idén ősszel új családi hagyományt vezettünk be, nevezetesen, hogy minden hétvégén lássunk zöldet. Igen, télen ez a “zöld” inkább barna, de a lényeg ugyanaz: legalább az egyik hétvégi napon legyen természet, szabad levegő és ha egy mód van rá, erdő és kilátás. Ezzel párhuzamosan fellendült a geocaching iránti lelkesedésünk, ismeritek ezt a kincskereső játékot? GPS-koordináták alapján kell megkeresni az erdőben elrejtett “ládát” – ez általában egy jól záródó műanyag doboz- , amiben egy füzet és apró ajándékok találhatóak. Az egyetlen szabály, hogy ha bármit kiveszel, rakj be helyette mást. Ez lehet kindertojás-figura, színes csat, kisautó, ceruza, üveggolyó, a lényeg, hogy apró legyen és beleférjen a ládába.
Nálunk a gyerekek örömmel gyűjtögetik itthon az apró kacatokat, hiszen jó lesz “ládaajándéknak”. Ha már kincsgyűjtő korszakból kinőtt gyerekekkel megyünk ládázni, jó alkalom az otthoni apróságok kiszórására a ládák feltöltése és netto jófejség azokkal,akik majd megtalálják a kincseket.
A remek célpontoknak és a geocachingnek köszönhetően nálunk a gyerekek ugrálva kérik, hogy menjünk kirándulni és ujjongva indulnak neki a hegyeknek. Hat- és négyéves létükre 3-4 km-t simán megtesznek, főleg ha nem rohanunk és kellő óvintézkedéssel vágunk neki az útnak.
Túélőkészlet
Ha nem akarjuk, hogy a kirándulás két nyűgös gyerek erdőn áthurcolásává fajuljon, mindenképp legyen nálunk:
- Gyors energiát adó ennivaló, pl. müzliszelet, szőlőcukor, gyümölcs (akár aszalvány), diákcsemege, csoki
- Innivaló: tapasztalatom szerint a víz a legjobb szomjoltó
- Alátét leüléshez: főleg télen, amikor – overál ide vagy oda- nem szeretném, hogy a földre üljenek
- Doboz/szatyor/kosárka: az erdei kincsek gyűjtéséhez
- Ládaajándék természetesen
Nálunk mindkét gyereknek van kis hátizsákja, amit örömmel bepakolnak induláskor és szívesen viselik a túra alatt is. Ez növeli a kompetencia-érzésüket és alkalmas kisebb-nagyobb kincsek tárolására is. Az édességeket, ennivalót inkább a felnőttek viszik, nehogy idő előtt megdézsmálódjanak, de a saját kulacsát, kesztyűjét, plüssállatát ki-ki a hátán hozza.
Célpontok
- Guckler-kilátó és környéke: Egyik kedvenc kirándulóhelyünk a Hármashatárhegyen található kilátó, ahonnan egész Budapestre rálátni. A Hangár bisztróig fel lehet menni autóval, a bisztró – bár nem olcsó – remek ételeket kínál a túrázásban megfáradt vendégeknek és méretes gyereksarok is található az éttermen belül. Melegebb időben a teraszra is ki lehet ülni. A kilátótól több turistaút is indul, eldönthetjük, hogy indulási vagy érkezési pontunk legyen-e a gyönyörű faszerkezetes épület és az alatta elterülő rét.

Guckler-kilátó
- Paprikás-patak völgye/Jegenye-völgy: Solymár határában indul a kis völgy, hidakkal, padokkal és egy nagyobb vízeséssel útközben. Melegebb időben lehet pancsolni a patakban, kishajót, malmot, hidat építeni rá, vagy kisebb gátat emelni a keskenyebb helyeken. Télen a legnagyobb attrakció – a gyerekenke mindenképp – a hatalmas homokkőfal, melynek zegzugaiba bemászhatnak. A fölső része azért meredek, kisebbeknek csak felnőtt kísérettel ajánlom. A völgy a Solymári várhoz vezet, ami szintén remek hely élénk fantáziájú ovisok és kisiskolások számára és gyönyörű kilátást biztosít a felnőtteknek.

Jegenyevölgy, homokkőfal
- Pálos kolostorrom, Pilisszentlélek: Hatalmas rét, középen az említett kolostorrom, aminek falain biztonsággal lehet sétálgatni, mászkálni és akár bújócskázni is. A közleben van geoláda, gyerekek számára is megközelíthető helyen, melegebb időben pedig szabadtéri játékokhoz és piknikezéshez is kiválóan alkalmas a hely. Ha bejárnánk a Pilist, innen több irányba is el lehet indulni, vagy lehet ez az érkeési pontunk is.

Pilisszentlélek, kolostorrom
- Kőhegy, Budaörs: Többször jártunk már itt, többnyire olyankor, amikor nagy túrára már nem volt idő, de akartunk még levegőzni egyet. Csodálatos naplementéket lehet elcsípni a Kőhegy tetejéről, és sötétbe is jó móka az apró kápolna kivilágított falain árnyjátékot játszani. Itt fönt szinte mindig nagy a szél, erre érdemes felkészülni, de a kilátás mindenért kárpótol.

Budaörs, Kőhegy
- Dobogókő: A fönti, nagy kiláró is szuper, de valamivel lejjebb található a Rezső-kilátó, ami valamivel meghittebb hangulatú. Dobógókőről számos túrát tehetünk a néhány km-estől az egész hosszúig, tavasztől őszig pedig – felnőtt társaságban vagy nagyobb gyerekekkel – a Rám-szakadék az egyik csoda azon a vidéken. A parkolótól nem messze található a báró Eötvös Lóránd menedékház, ahol étterem is üzemel, hétvégente bográcsételeket is kínálnak, vagy valamivel távolabb a Zsindelyes vendégház várja az éhes kirándulókat.

Dobogókő, Rezső-kilátó
Bármerre is indultok, érdemes előre megtervezni az utat és azt is, hol tudtok ebédelni. Több babakocsival is járható túraútvonal van, szóval ez se tartson vissza senkit a természetjárástól, és remek applikációk állnak a túrázni vágyók rendelkezésére.
A cikkben szereplő képek a szerző tulajdonában vannak.