Azt mondják, a sízést is legjobb gyerekkorban elsajátítani, hogy minél mélyebben épüljenek be az alapok a mozgásba, de akkor sem maradtál le semmiről, ha felnőtt fejjel vágnál bele a téli kalandba. A síelésben az a jó, hogy nagyon sok szinten űzhető és egy kis bátorsággal hamar sikerélményhez juttat. Ha pedig belejösz, előtted a lehetőség a fejlődésre, az újabb és újabb kihívásokra az egyre meredekebb pályák és komplexebb síterepek formájában.
Összeszedtünk néhány hasznos tippet és tanácsot mindazoknak, akik tartanak a síeléstől:
Mindenki volt kezdő
Igen, még azok is, akik olyan sebességgel húznak el melletted, hogy csak kapkodod a fejedet. Talán úgy tűnik, hogy ezek az emberek előbb tudtak síelni, mint járni, de hidd el, ők is megtették az első, botladozó lépéseket, akarom monadni, csúszásokat. Arra koncentrálj, hogy te magad mire vagy képes, a technika gyakran figyelem kérdése a gyakorlás mellett. Találj magadnak megfelelő edzőt, aki a tudás mellett biztonságot is nyújt és az első időszakban igyekezz nagyon pontosan betartani az utasításait. A síelés kicsit hasonló, mint a biciklizés: rá kell érezni a helyes technikára, onnantól könnyebb a fejlődés útja.
A kék pálya is pálya
Teljesen rendben van, ha életed első síelésén kizárólag a kék pályákra merészkedsz ki, nem kell mindjárt meghódítani az egész hegyet. Mélyítsd el a technikádat, tanuld meg érzékelni a tested minden porcikáját és a lesiklás szabadságát. A legfontosabb, hogy mielőbb ráérezz az örömre, amit ez a mozgásforma nyújtani tud, végtére is ez lenne a cél, nem igaz?
Biztonság
Való igaz, hogy síeléskor csúnya sérüléseket lehet szerezni, ám ezek jelentős része könnyűszerrel megelőzhető, csak komolyan kell venni az előkészlületeket. A térd- és izomsérülések nagy része elkerülhető egy néhány perces bemelgítéssel. Ha kezdő síző vagy, szerezz be sisakot – tök fölöslegesen teszed ki magad esetleges sérülésnek nélküle – , és ami még nagyon fontos, hogy ha úgy érzed, elfáradtál, pihenj. A legtöbb síterepen hangulatos “hütték” találhatóak forró italokkal és helyi ételekkel. Kóstolgassbátran, de az alkoholt inkább kerüld. Új erőre kapva pedig folytathatod a gyakorlást.
Csapatban a legjobb
Fontos szabály ahegyen, hogy senki ne legyen egyedül, ami persze nem jelenti azt, hogy össze kell nőni. Viszont érdemes lefektetni, hogy a pálya alján, tetején, vagy épp a hütténél időnként megvárjuk egymást, és aki kezdő, azt rövid időre sem hagyjuk magára. Mobiltelefon ide vagy oda, fontos, hogy legyen melletted valaki, ha eleel és nem tudsz fölállni, ha úgy érzed, elfáradtál, vagy csak visszajelzésre van szükséged. Arról nem is beszélve, mennyire jól esik társasággal beülni a hüttébe és jókedvűen beszélgetni az egész napos mozgás és friss levegő fáradalmai után.