Milyen jó, hogy már itthon is szokássá vált a babaváró bulik hagyománya, amely méltó megünneplése az érkező gyermeknek és – főként – az őt kihordó édesanyának. A lánybúcsúkhoz hasonlóan ez az esemény is sokféle lehet, évszaktól, hanglattól, a kismama állapotától és nem utolósorban a gyermek nemétől függően. Ha tiéd a megtisztelő feladat, hogy egy barátnődnek babavárót szervezz, bizonyára van már néhány ötleted a megvalósítást illetően. Adunk néhány tippet és ötletet, amivel méginkább feldobhatjátok a bulit, vagy éppen továbbgondolásra sarkallnak, hogy igazán emlékezetes lehessen az ünnep.
Kiket hívjunk meg?
Bár hagyományosan ez egy csajos buli, létezik az a változata is, ahol a leendő édesapa is jelen van. Ez esetben jó, ha más férfiemberek is gazdagítják a vendégek sorát és lehet, hogy nem a gátmetszéssel kell tematizálni az alkalmat. Ilyenkor jó, ha nem csak a kismama, de a “kispapa” is kap feladatokat, elvégre a szoptatáson kívül nemigen lesz olyan gyermek körüli tevékenység, melyből ne vehetné ki a részét.
Ha valóban csak csajok jönnek a partyra, a meghívottak névsorát a kismama állítsa össze és tartsuk tiszteletben a létszámra vonatkozó igényeit. Lehet, hogy inkább beszélgetésre vágyik szűkebb társaságban, de elképzelhető, még utoljára bulizna egy nagyot a baba érkezése előtt.
Mi legyen a helyszín?
A meghívottak számától és összetételétől nagyban függ, de amit biztosan ajánlunk, hogy legyen gyereksarok. Hacsak nem arról van szó, hogy tényleg ez a baba a legelső a baráti körben, nagy eséllyel lesz olyan, aki csak a gyerekével együtt tud eljönni, könnyítsük meg a dolgát azzal, hogy a kicsi is jól érzi magát. Egy babavárón egyébként is jó, ha vannak olyanok, akik már ismerik a szülés és a kisbabás időszak kihívásait, komoly segítséget adhatnak a kismamának tippekkel és tanácsokkal.
Ha tavasszal vagy nyáron tartjuk a bulit, bátran szervezhetjük egy rétre vagy vízpartra, csupán arra figyeljünk, hogy legyen nálunk ülőalkamatosság a kismama számára: nagy pocakkal már nem feltétlenül akar majd a földön ülni.
Ha az évszak csupán beltéri helyszínt tesz lehetővé, nagyobb hangsúlyt fektethetünk a dekorációra. Cumik, pelenkák és bodyk bátran jöhetnek, de gyerekjátékokkal, plüssökkel vagy egyszerűen csak virágmotívummal is díszíthetünk és akár el is tekinthetünk a kék-rózsaszín színpalettától.
Milyen játékok legyenek?
Számtalan játék van, amit kifejezetten babavárókra találtak ki, ezek többsége a leendő édesanya csecsemőgondozási kompetenciáját és gyakorlat(lanság)át igyekszik meglovagolni. Legtöbbjük igen szórakoztató, amennyiben a kismama is kellő humorral vesz benne részt. Ilyenek:
- játékbaba (vagy dinnye, sütőtök stb.) pelenkázása (akár vakon)
- cumisüveg vagy mellszívó összeszerelése időre
- fürdetővíz hőmérsékletének megállapítása
- bébiétel-kóstolás: az összetevők megtippelése
- elrejtett cumik megkeresése adott idő alatt
- megkezdett gyerekdal vagy -mondóka folytatása
A játokok másik csoportjába azok tartoznak, melyekben az összes vendég részt vesz, ezzel biztatva a kimamát vagy előre örvendezve a baba érkezésének. Ilyenek:
- a gyermek nevének, nemének (ha nem tudható), születési idejének, súlyának és hosszának megtippelése
- a kismama haskörfogatának cm-ben való megtippelése
- póló alá tett labdával vagy lufival nehezített cipőkötés
- a kisbaba megformázása gyurmából
- a kisbaba jövőbeli arcának összemontázsolása a szülőket ábrázoló fotók alapján
Ezen a bulin a közös ajándéknak és a közös alkotásnak is helye van. Készülhetünk különböző méretű bodykkal, melyeket a vendégek dekorálnak textilfilccel, vagy összeállíthatunk egy hatalmas pelenkatortát is, mindegyikre feliratokat készítve (mindenképpen tájékozódjunk, hogy a kismama mosható vagy eldobható pelenkát akar-e használni!). Írhatunk biztató üzeneteket is, melyeket egy “nehéz pillanatokra” feliratú üvegben átadhatunk az ünnepltnek és természetesen kérhetünk egy kelengyelistát is az anyukától, így hozzájárulva a baba érkezése körüli kiadásokhoz.
Mit együnk, mit igyunk?
Tele a net az ötletesebbnél ötletesebb receptekkel és babás kreálmányokkal, de azért csak óvatosan! Nem biztos, hogy egy életnagyságú kisbabát formázó tortát jó érzés késsel darabokra vágni és a klasszikus “nutellát a pelenkába” játékot is csak akkor erőltessük, ha nem kell attól tartanunk, hogy valakit elkap a hányinger.
Kedves ötlet viszont, ha a baba helyett inkább a gyerekjátékokból indulunk ki, így készíthetünk limonádét műanyag kiskacsákkal a tetején (az alkoholt ezen a bulin inkább mellőzzük), kisvonat alakú süteményt, cumit formázó zöldség-mártogatóst. A gyümölcsök tálalásához kérjünk kölcsön egy játékbabának való kiskádat, vagy, ha dinnyeszezon van, faraghatunk egy babakocsit is görögdinnyéből. Jó, ha van egy vagy két szín, ami a dekorációt és a tálalást is egyégessé teszi, és ezen a ponton bátran használhatjuk a papírszoknyácskákat vagy papírnyakkendőket, ha ismerjük a baba nemét.
Ha a buliszervezéshez proffesszionális segítségre van szükséged, akkor pedig jó szívvel ajánljuk a Ma-Mi Műhelyt, ahol a helyszín biztoításától a tejes buli megszervezéséig rendelkezésre állnak, van náluk játszósarok, rendelhető torta is és igény esetén animátort is biztosítanak.