Ahogy a szabadtéri programok lassan kifutnak az őszi idő és rövidebb napok beálltával, úgy kapnak nagyobb szerepet a művészi programok. Szeptember közepével-végével mindenütt elindul az új színházi évad, és nemcsak a felnőttek, de a gyerekek is számtalan előadás és program közül válogathatnak. Mutatunk néhányat a nagyszerű kínálatból.
Totyogóknak
A 0-3 éveseknek igazából még mindegy, hol hagyják őket szabadon játszani, csak legyen ott egy felnőtt, akihez kötődnek. Másfelől már ebben az életkorban is nagy örömet okoz a kicsikenk a közös éneklés és mondókázás, amihez viszont sok szülő fogad szívesen segítséget. A Bóbita Bábszínház Babaszínháza ezt a hiányt pótolja: 20-25 perces “előadás” után közös játékkal várja a pöttömöket és szüleiket.
Ovisoknak
Hálás korosztály az ovis, hiszen nem kell még nekik nagy csinnadratta, hogy le legyenek nyűgözve. Legszerencsésebb ennek a korosztálynak a bábelőadás vagy az egyszerűbb, kevés szereplős mesejáték. Jó szívvel ajánljuk a Mazsola és Tádét, az örök kedvencet Bálint Ágnestől, ezúttal a Fabula Bábszínház előadásában, de hasonlóan jó választás a Rémusz bácsi meséiből készült bábelőadás is a nagyovis korosztálynak. Ha pedig igazi nosztalgiára vágyunk, akkor menjünk el a Süsü a sárkányra a Marczibányi térre, ahol a legkisebbek a legnagyobbakkal együtt dalolhatják Süsü dalát.
Kisiskolásoknak
Az alsó tagozatos gyerekek még nagyonis fogékonyak a klasszikus mesékre, de lassan nyiladozó világukba már helyet kaphat a kaland és az izgalom is. Ha a családban többféle korosztály is megtalálható, érdemes lyat választani, ami kicsiknek is, nagyoknak is megfelel, ilyen például a Hamupipőke, ami a Játékszín műsorán található az évadban, vagy az Aladdin a Turay Ida Színházban. A nyolc-tízenkétéves korosztályban hatalmas népszerűségnek örvend Berg Judit Rumini-könyvsorozata, melyet a Pesti Magyar Színház állított színpadra, és ugyanitt tűzték műsorra Szabó Magda Tündér Laláját is. Az Operettszínházban pedig a Szegény Dzsoni és Árnika kerül színpadra újdonságként az évadban.
Felsős gyerekeknek
Ahogy a meséket maguk mögött hagyják, úgy lesznek egyre fogékonyabbak az életszerűbb, árnyaltabb, de fantáziadús és cselekménygazdag történetekre a gyerekek. Érdemes ilyenkor bevezetni őket a klasszikusabb történetek és színház világába, amíg még nyitottak arra, hogy részt vegyenek eféle családi programokon. Jó hír a szülőknek, hogy egyre több esélyük van olyan darabot találni, amire jóformán a gyerekeik nélkül is elmennének. A Vígszínházban régi kedvenc A dzsungel könyve, amit kifejezetten a tízéven felüli gyerekeknek ajánlanak, de itt van műsoron évtizedek óta a megunhatatlan mesemusical, A padlás is.
Remek alkalom a színházzal való ismerkedésre az Itt és most Társulat gyerekeknek szervezett impróműsora. Itt a nézők beleszólhatnak az előadás menetébe, ötleteket adhatnak a színészeknek, kicsit maguk is a darab rendezőivé válhatnak.
Gimis korosztálynak
Ha van még esélyünk színházba csábítani ezt a korosztályt, érdemes a zenés darabokat, illetve a nagy klasszikusok modern feldolgozásait megcélozni. A Rómeó és Júlia musicalfeldolgozása a műfaj legnagyobb hazai sztárjaival kerül színpadra a Sportarénában, a Légy jó mindhalálig úgyis kötelező olvasmány, miért ne ismerkednének meg befogadhatóbb módon is ezzel a klasszikussal? A Valahol Európában musical remek alap a világháborúkról és az adott történelmi korról való beszélgetéshez – igaz, ehhez a darabhoz most Szegedre kell utaznunk. Szintén nem véletlen a népszerűsége a My Fair Ladynek, melynek főszerepeit a Centrál Színház színpadán két csodálatos színész, Tompos Kátya és Alföldi Róbert alakít. Kihagyhatatlan előadás továbbá a Hair című musical, mely a Pannon Várszínház színpadán elevenedik meg vadonatúj dalszöveg-fordításokkal és magyar szövegkönyvvel.
Felnőtteknek
Attól is függ, milyen az ízlésünk, a hangulatunk vagy mihez van éppen kedvünk, de érdemes néha új dolgokat is kipróbálni, új, ismeretlenebb műfajokba is belekóstolni. A Pesti Színházban megtekinthető Audiencia című darab például bravúros politikai-történelmi korkép II. Erzsébet királynőről. A Főszerepben Halász Judit brillírozik, mindenképp érdemes megnézni, ha csak gyerekkoncertekről ismerjük őt, lenyűgöző. A Víg-Pesti Színházak előadásai között egyébként is érdemes keresgélni, az utóbbi években ismét felívelőben van a színház, igen jó darabokkal. Ha valami igazán maira vágyunk, a Szkéné Színház környékén érdemes körülnézni, több darabban is szerepel Mucsi Zoltán, feledhetetlen alakításokkal. A Nehéz című darabot különösen ajánljuk azoknak, akik szívesen néznek szembe a magyar valósággal a művészet tükrén keresztül.
Megnézem az összes színházi ajánlatot