“Válassz olyan munkát, amit szeretsz csinálni, és soha életedben nem kell dolgoznod”. Nyilvánvalóan ez lenne az ideális állapot, de azért nem sokaknak adatik meg, hogy egyből megtalálják az álommelót vagy –szakmát, és azért valamiből meg is kell élni. A fizetés és a juttatások azonban nem az egyedüli motivációs tényezők, amikor állást keresünk.
A munkahelyi környezet, a rugalmas munkaidő, az előrejutási lehetőségek, a komplex, képességeknek megfelelő feladatok, a saját értékekkel azonos atmoszféra és a pozitív visszajelzés mind fontos tényezők álláskereséskor. Eltart azonban egy ideig, amíg valaki olyan munkát talál, amely az összes fenti igényt kielégíti. Ezért a köztes időben a fizetés válik kulcsfontosságúvá.
Miért fontos a jó fizetés?
“A pénz nem boldogít”, de a számlákat mégis ki kell fizetni. Számos boldogsággal és motivációval kapcsolatos tanulmány kimutatta, hogy a pénz és a fizetésemelés csak egy bizonyos határig bír ösztönző hatással.
De a modern világunk cserekereskedelmének alapvető eszköze a pénz (sajnos varázsbabokkal még nem lehet fizetni), csak ezzel tudod megvenni a boldogságot jelentő álomutazást, a szelet süteményt, illetve bármilyen tárgyat vagy élményt, amely elégedettebbé tesz.
A pénzért pedig dolgozni kell, és nem mindegy, hogy mennyit fizetnek a mindennapos robotolásodért. Magyarországon bizonyos jól fizető állásokhoz még diplomára sincs szükséged, ezért nem kell éveket eltöltened a felsőoktatásban, ha úgy döntesz, ideje hatékonyabban megkeresni a kenyérre valót. Sokszor a készségeid, a személyiséged többet számítanak, mint egy végzettséget igazoló papír.
Jól fizető állások
Programozó
A digitális világunkban azok az igazán sikeresek, akik értenek a számítógépek nyelvén. Programozóként tulajdonképpen kódolsz és szoftvereket fejlesztesz. Elég egy érettségi hozzá, diploma nélkül is végezheted ezt a munkát. Ismerned kell azonban a kódnyelvet és minimum egy középszintű angol nyelvtudás is ajánlott.
A bruttó átlagfizetés közel 400 ezer forint, de vezető mobilfejlesztőként vagy vezető JAVA programozóként akár 1-1,5 millió forint közötti fizetéssel is számolhatsz. Lehetőség van szakmán belüli előrelépésre továbbképzések és tanfolyamok elvégzésével.
Akár távmunkaként is végezheted, viszont jól kell tűrnöd a monotonitást, és az egész napos számítógépezést, gyakran a szóbeli kommunikáció teljes hiányában. A számítástechnika a jövő, ezért ha érdekel ez a világ, mindenképp érdemes ebben a szakmában elhelyezkedni.
Office manager
Az office manageri pozícióhoz szintén nincs feltétlenül szükség diplomára: az érettségi, illetve megfelelő organizációs készségek, precizitás, pontosság és megbízhatóság tökéletesen elegendők.
Office managerként a fő feladatod az adott iroda működési feltételeinek biztosítása, gyakran az irodai beszerzések és megrendelések ügyintézése, valamint a kapcsolattartás a munkatársakkal, kliensekkel és szolgáltató partnerekkel. A munka precíz adminisztrációs készségeket követel, gyakran asszisztensi feladatokat is el kell látnod a vezetőség számára.
A bruttó átlagfizetés 390 ezer forint körül mozog, és sokszor cafeteria juttatások is járnak a pozícióhoz. Office managerként könnyű munkahelyet váltani, hiszen nem szakma-specifikus, ezért ha megvannak a megfelelő képességeid, érdemes ezt a jól fizető állást választani.
Értékesítő
Ha a sarkvidéken is tudnál jeget eladni, akkor az értékesítői munka a leginkább neked való. Ehhez a szakmához sincs szükség kifejezetten egyetemi végzettségre, sokkal hasznosabb, ha jól tudsz meggyőzni másokat arról, hogy feltétlenül szükségük van az adott termékre vagy szolgáltatásra.
Az értékesítői állásba azért érdemes belevágni, mert nincs szükség hosszú évekre, hogy elsajátítsd a szakma csínját-bínját. Az általad értékesített termékkel tisztában kell lenned, de ezt rövid idő alatt betanulhatod.
Ebben a pozícióban körülbelül havi bruttó 285 ezer forintos átlagkeresettel számolhatsz. Az értékesítők számára sokszor a jutalék és a sikert jelző bónusz jelenti az előrelépést. Ha szeretnéd képességeidet fejleszteni, előadások és további oktatások elvégzésével lehetsz még sikeresebb a szakmában.
Humán-egészségügyi foglalkozás
Bár orvosnak lenni nem feltétlen annyira hálás feladat Magyarországon, van azonban néhány jól fizető szakma, amely szintén a humán-egészségüggyel kapcsolatos. Ide tartozik például az egészségfejlesztő, egészségfejlesztési programvezető, egészségügyi szaktanácsadó, művészetterapeuta (képzőművészeti, tánc- és zeneterapeuta) és egyéb, alternatív gyógymóddal foglalkozó szakember.
A felsorolt szakmákba középfokú végzettséggel is bele lehet vágni, csupán a szükséges tanfolyamokat és továbbképzéseket kell elvégezned. Ezen a területen elengedhetetlen az empátia, magas kommunikációs készség, illetve az emberek, páciensek iránt érzett feltétlen felelősség és törődés.
Ha a magánszférában helyezkedsz el, akár havi 800.000 forintos fizetést is zsebre tehetsz. Érdemes ezt a szakmát választani, ha szeretsz emberekkel foglalkozni és rajtuk segíteni.
Kamionsofőr
A kamionsofőri állás szintén végezhető diploma nélkül, a megfelelő jogosítvány megszerzése után. Kamionosként a feladatod, hogy a szállítmányt az egyik helyről a másikra eljuttasd, sokszor szűkös határidőn belül, így állandóan vezetned kell. A kamionosok átlag havi 265 ezer forintot keresnek, ám megbízótól függően akár 8-900 ezer forintra is nőhet ez az összeg.
A kamionsofőri munka mentálisan megterhelő, mert vezetés közben folyton koncentrálnod kell, és jól kell bírnod a monotonitást, valamint a magányt, hiszen egyedül ülsz a fülkében, és járod az autópályákat. Sokszor nincs lehetőséged zuhanyozni, vagy normálisan étkezni és aludni, ezért fizikailag is nagyon megterhelő ez a szakma.
Érdemes azonban a kamionozást választani, mert Magyarország földrajzi helyzete miatt jelentős logisztikai forgalmat bonyolít le, így a kamionsofőrök igen keresettek.
Diploma vagy nem diploma?
Persze felmerül a kérdés, hogy ha ennyi jól fizető szakma létezik, amelyhez elég az érettségi, akkor miért döntenek olyan sokan az egyetemi képzés mellett? Bizonyos szakmákhoz (pl. orvos, tanár, építész) elengedhetetlen az egyetemi tudás.
Az egyetemi oktatás előnye, hogy nem csak lexikális tudást ad, hanem egyfajta gondolkodásmódra is nevel. Számos külföldi egyetem (pl. Stanford, Harvard, Oxford, Cambridge) diákjai azért jutnak jól fizető állásokhoz, mert a diplomájukon egy színvonalas egyetem neve áll, és teljesen mindegy, hogy milyen szakot végeztek ott, a szemléletmód és a kapcsolatok számítanak.
A diploma előnye tehát, hogy rengeteg ajtót kinyit számodra, mert akár az egyetem reputációja elég lehet egy állás megszerzéséhez. A felsőfokú végzettség további előnye, hogy bizonyos országokban (pl. Ausztria) törvényszerűen magasabb fizetés jár a diplomásoknak.
A diploma megszerzésének hátránya, hogy sokáig tart, és gyakran semmi olyan gyakorlati tapasztalatot nem ad, amely bizonyos állások betöltéséhez kritikusan fontos lenne. Az egyetemi képzéssel megegyező vagy kevesebb idő alatt el lehet végezni olyan tanfolyamokat vagy képzéseket, amelyek konkrét szakmát adnak, és utánuk az álláskeresés sem jelent gondot.
A magyarországi egyetemek fő problémája, hogy túl sok a hallgató, és túl kevés az egy diákra jutó figyelem, így lehetetlen az egyénre szabott tehetséggondozás. Az egyetemi diák csak egy Neptun kód, elveszik a tömegben, és nem csoda, ha diplomás munkanélküli válik belőle. Itthon kudarcként könyveljük el, ha valaki nem megy középiskola után egyből egyetemre, pedig sok fiatalnak idő kell, mire kitalálja, merre szeretne elindulni, és a muszájból elvégzett diploma feleslegessé válik.
Így kérj magasabb fizetést meglévő munkádhoz
Bár számos jól fizető szakma van, amihez nem kell évekig képezned magad, ha mégis maradnál a meglévő állásodban, van néhány tippünk, hogy mikor és hogyan érdemes fizetésemelést kérned.
Nem feltétlen ajánlott évente több alkalommal fizetésemelést kérni, és mindig légy tisztában a munkaadód fizetési/jutalmazási rendszerével. Ha jutalékot kapsz, akkor a teljesítményed növelése nélkül kevés esélyed van magasabb összeget kérni.
Nézz utána, hogy mi az átlagos fizetés a szakmádban, majd készülj fel a beszélgetésre: vedd számba, hogy milyen sikereket értél el a cég számára, készíts listát, hogy miként növelted a felelősségi körödbe tartozó feladatok számát. Érdemes egy nagyobb szakmai siker elérése után időzíteni a tárgyalást. Sose ossz meg túlságosan sok személyes részletet a fizetésemelés hátteréről, és sose adj ultimátumot.
A jó hír, hogy a statisztikák szerint a fizetésemelésért folyamodók 70%-a meg is kapta a nagyobb összeget. Ha pedig mégsem sikerül, még mindig elmehetsz kamionozni.