Az extrém sport kifejezést meghallva a legtöbben sikoltozva zuhanó, az ejtőernyőt az utolsó pillanatban kinyitó, illetve vágtató motoron egylábon egyensúlyozó adrenalinfüggőket képzelünk el, és csak legyintünk, hogy ugyan, az extrém sport nem nekem való. Pedig vannak kifejezetten élvezhető, kezdőknek is ajánlott változatai.
Az extrém sport tankönyvi definíciója szerint olyan tevékenység, amelyhez a megszokott sportokhoz képest jelentősen eltérő felszerelés és helyszín szükséges. Az extrém sportok sajátos jellemzője az adrenalinlöket, amely a tevékenység végzése közben felszabadul. Az ilyen sportokhoz mindig szükség van speciális felszerelésre, biztosításra és egy olyan oktatóra/vezetőre, aki igazán érti a dolgát.
Az extrém sportokról
Sokan azért nem mernek kipróbálni egy-egy nem hétköznapi sportágat, mert félnek attól, hogy nem megfelelően edzettek. Tény, hogy bizonyos tevékenységekhez szükség van egy alapszintű fittségre (pl. hegyi kerékpározás), és néhány sportnál pedig figyelembe kell venni a maximum súlyhatárt (pl. siklóernyőzés). Sok extrém sport esetében azonban nincs szükség extrém mértékű állóképességre, búvárkodni például szinte bármekkora túlsúllyal lehet. Arra azonban nagyon szigorúan kell figyelni, hogy műtétek, sérülések után várjuk meg a felépülési időt, illetve konzultáljunk orvossal vagy a sportág szakértőjével, mielőtt kipróbálnánk a tevékenységet.
Az extrém sportok esetében alkalmazott biztonsági felszereléseket nem lehet általánosítani, hiszen ez mindig sportágspecifikus. Bukósisakot, védőkesztyűt, mentőmellényt, különböző biztonsági kábeleket sok aktivitás során alkalmaznak a biztonság megteremtésének érdekében.
De az extrém sportokban pont az az izgalmas, hogy sosem érzed magad igazán biztonságban, és mindig a komfortzónádon kívülre kerülsz.
Az adrenalinbomba az egyik fő oka az extrém sportok népszerűségének. Az adrenalin egy hormon, melyet a mellékvese termel veszély, illetve stressz esetében, és gyakorlatilag “üss vagy fuss” reakciót vált ki a szervezetben. Extrém sportok esetében nagy mennyiségű adrenalin szabadul fel, amely boldogság érzését kelti, miután rájövünk, hogy mégsem halunk meg. Képes függővé tenni az eufórikus érzés, amely a stresszhatás elmúlása után következik be.
Magyarországon a legnépszerűbb extrém sportok közé tartozik a búvárkodás, a siklóernyőzés, a barlangászat, a snowboardozás és a hegyi kerékpározás.
A mélység szerelmeseinek: búvárkodás
Bár nincs tengerünk, a búvárkodást kiválóan meg lehet tanulni medencében (például sokan oktatnak a budapesti élményfürdőkben). Néhány gyakorlati óra, egy vizsga és egy elméleti tanfolyam elvégzése után már meg is kapod a búvárkártyádat, amellyel a világ bármely részén merülhetsz. Itthon csak tavakban tudsz búvárkodni, ahol a látótávolság elég kicsi, vagy előfordul, hogy egyáltalán nincs.
A legnépszerűbb európai helyszínek közé tartozik a horvát Adria és az ausztriai kristálytiszta tavak. Ha messzi vizekre vágysz: Bali, Indonézia, Thaiföld, a Fülöp-szigetek, illetve az ausztráliai Nagy-korallzátony lélegzetelállító színekkel, élőlényekkel és élményekkel vár.
A búvárkodáshoz minden felszerelést tudsz a helyszínen bérelni, és szükséged lesz maszkra, búvárruhára, uszonyra, palackra, ólom zsebes mellényre. Kezdőként arra ügyelj, hogy mindig tartsd be a csoportvezető utasításait, és soha ne lődd fel magad nagyobb mélységből a felszínre.
A búvárkodás előnye, hogy olyan vízalatti világ tárul a szemed elé, amelyet máshogy nem ismerhetnél meg. Hátránya, hogy a felszerelés nehéz és macerás a felvétele, legalább fél órát vesz igénybe, mire rajtra kész vagy. Neked ajánlott, ha vonz a tengerek világa, de keress inkább másik sportot, ha félsz a mélységtől, illetve, ha a füleid nem bírják a nyomáskülönbséget.
A legélvezhetőbb extrém sport: vadvízi evezés
A raftingolás az egyik legélvezhetőbb extrém sportos élmény kezdők számára. Semmilyen tanfolyamot nem kell elvégezned, csak alapvető úszó tudásra van szükség, de nem kell olimpiai bajnoknak lenned.
Itthon nincs lehetőség vadvízi evezésre, de Szlovénia és Ausztria világelső helyszínekkel rendelkezik. A rafting előtt kapsz vízálló ruhát, mentőmellényt, bukósisakot, csizmát és néhány alapvető instrukciót, például, hogy mit csinálj, ha vízbe esel. A gumicsónakokban 6-10 ember ül, és mindig van egy hozzáértő vezető, aki hátulról irányítja a hajót, a csapatnak csak eveznie kell, és figyelni az utasításokra. Raftingolás esetében figyelj arra, hogy a felszerelés, amit adnak, kényelmes legyen, illetve, hogy mindig azt csináld, amit a csónak vezetője mond. Váll-és hátsérülések esetén konzultálj először a helyi szakértőkkel.
A vadvízi evezés szuper kültéri élmény: előnye, hogy esőben és napsütésben is lehet végezni, mert úgyis csuromvizes leszel a végére. Evezés közben vadregényes táj mellett suhansz el, ami szintén emeli az élmény értékét. Hátránya, hogy télen nem lehet űzni, és semmiképp sem ajánlatos, ha nem tudsz úszni.
A hullámok lovasainak: szörfözés
Itthon sok strand rendelkezik mesterséges hullámmedencével, ahol megtanulhatod a szörfözés csínját-bínját. Európában a legnépszerűbb szörfparadicsomok Portugáliában és Franciaországban találhatók, a Föld távolabbi pontjain pedig Marokkó, Kalifornia, Ausztrália és Dél-Kelet Ázsia rendelkezik a legkiválóbb szörfös partszakaszokkal.
Szörfözéshez nincs másra szükséged, mint egy deszkára, egy ruhára és megfelelő hullámokra. A szörfözést nehéz elkezdeni, sok erő kell a deszkán történő felálláshoz és fennmaradáshoz. Ráadásul nagyon kell ismerned a hullámokat és az áramlatokat, egy rossz mozdulat, és életveszélyes helyzetbe kerülhetsz. A szörfözés nagyon király tud lenni, ha már igazi profi vagy benne, de nagy hátránya, hogy évekig tart eljutni egy olyan szintre, amit már igazán élvezel. Neked ajánlott, ha szereted a kihívásokat, és nem zavar a lenyelt liternyi tengervíz, de felejtsd el, ha irtózol a vizes sportoktól, és nincs egyensúlyérzéked.
Hegyi biciklizés: a fitt sportolóknak
Bár itthon nincs túl sok biciklizésre alkalmas hegy, a szomszédos Ausztria híres a hegyi kerékpáros helyszíneiről. Ehhez a sporthoz mindössze egy kifejezetten hegyi utakra gyártott kerékpárra, valamint bukósisakra, esetleg térdvédőre, könyökvédőre és kesztyűre van szükséged. Oktatás nélkül is tudsz biciklizni a kijelölt útvonalakon, és nemcsak az osztrákoknál, de Franciaországban, Spanyolországban, Németországban, Svájcban és Izlandon is űzheted ezt az extrém sportot. A havas hegycsúcsokkal tarkított táj és a friss levegő nem mindennapi kültéri élményt nyújt.
A hegyi biciklizés előnye tehát az, hogy oktatás nélkül is űzheted, hátránya viszont, hogy meglehetősen függ az időjárástól. Neked ajánljuk, ha szereted aktívan a természetben eltölteni a szabadidődet, de nem neked való, ha nagyon alacsony az edzettségi szinted, illetve ha nem tudsz biciklizni.
Sziklamászás: nem kizárólag Pókembereknek
A sziklamászást itthon is kipróbálhatod kalandparkokban, sportközpontokban, kültéren pedig például Tatabánya környékén. Külföldön népszerű helyszínnek számít Ausztria, Svájc és a Dolomitok Olaszországban.
A mászáshoz szükséged lesz védősisakra, kesztyűre, beülőre és biztosító kábelekre. Teljesen kezdőként figyelj arra, hogy olyan pályát válassz, ami a szintednek megfelel, így elkerülheted a sérüléseket.
A sziklamászás előnye, hogy a szabadban történik és teljesen kikapcsol, hiszen mindig a következő mozdulatra kell koncentrálnod. Hátránya, hogy rossz idő esetén csak beltéren tudod űzni, ami nem ugyanaz az élmény. Semmiképp sem ajánljuk, ha tériszonyod van.
Repülj, mint a madár: siklóernyőzés
A siklóernyőzést akár itthon is gyakorolhatod a budai hegyekben, vagy ha még lenyűgözőbb látványra vágysz, az osztrák és az olasz Alpok, illetve a svájci hegycsúcsok és a spanyol fennsík felett is szárnyalhatsz.
A tandemes repüléshez semmi extrára nincs szükséged, csak némi bátorságra. Ha viszont egyedül szeretnél repülni, akkor el kell végezned egy tanfolyamot. A felszerelés az ernyőből, számos, irányításra szánt kötélből, bukósisakból és egy beülőből áll.
Kezdőként nagyon kell ügyelned arra, hogy megismerd a széljárást, és hogy megtanuld, hogyan reagálj a hirtelen változásokra. A landolást sokat kell gyakorolni, különben sérülés lehet a vége. A siklóernyőzés előnye, hogy madártávlatból szemlélheted a tájat, akár esőben is. Hátránya, hogy teljesen a széljárástól függ, hogy szállhatsz-e vagy sem, és ez akár perceken belül is megváltozhat. Ha mindig is ki akartad próbálni, milyen úgy repülni, mint a madár, ez a neked való extrém sport, de ha félsz a magasságtól, akkor válassz valami mást.
Kezdőként is rengeteg lehetőséged van az extrém sportok kipróbálására: mindenképp érdemes belevágni, mert akár egy új hobbit is felfedezhetsz. Ráadásul nem minden extrém sport jelent halálközeli élményt, így a kevésbé bátrak is találnak kedvükre valót. Ha pedig további inspirációra van szükséged a sportágakkal kapcsolatban, nézz meg egy-két versenyt, például a Formula 1-et vagy téli snowboard versenyeket, hátha ezekhez kapsz kedvet.