Testünk egy érzékeny gépezet, ezért ne vedd félvállról, ha üzenni próbál! Egy stresszes időszaknak számos lenyomata lehet. Gondolj például a hajhullásra, ajak kirepedezettségére – de hosszú a sor –, hiszen egy adott időszakra mindenki szervezete másképp reagál. Ahogyan egy hirtelen szédülés felhívhatja a figyelmed a vérnyomás ingadozásra, úgy az arcodon megjelenő bőrproblémák is szolgálhatnak egy betegség intő jeleként.
Az arctérkép belső szerveink helytelen működésének felismerésében nyújt segítséget. A módszer nem újkeletű, azonban az orvostudomány folyamatos korszerűsítése miatt, mégis sokáig feledésbe merült. Az arcról olvasás újra egyre nagyobb sikernek örvend az alternatív gyógymódokat kedvelők és a folyamatos bőrproblémákkal küszködők körében. Térképezd fel arcod, fejtsd meg a problémák okát!
Az arctérképről általánosságban
A belső szervi betegségek arcról való diagnosztizálása több mint 2500 éves múltra tekint vissza. Az ősi Kína gyógyítói tanulmányozták először a bőr- és a belső szervi problémák közötti összefüggéseket, amelyek széles körben elfogadottá váltak. Az arcról olvasás akkoriban egy “titkos nyelvként” volt számon tartva. Különösen képzettnek számított az az ember, aki képes volt arcról megállapítani az emésztési- vagy keringési rendszer helytelen működését.
Az arcról olvasás ősi tanaival ma már az arcdiagnosztika különböző tudományterületein találkozhatunk. Az arctérkép több típusának lényege megegyezik az ősi kínai tanokkal, viszont a belső szervi problémák mellett stresszes időszakok utózöngéire és ásványi anyagok hiányára egyaránt rámutathat. Utóbbinak megfigyelését Wilhelm Heinrich Schüssler német orvos végezte, amely még napjainkban is az arcdiagnosztika legelterjedtebb és legnépszerűbb változatának számít.
Mutasd az arcod, megmondjuk, mi a baj!
Az arcunkon megjelenő pattanásokra, szem alatti karikákra, gyulladt területekre sok esetben csak legyintünk, hiszen természetes. Egy minimális korrektor, vagy egy új időpont a kozmetikushoz és úgy gondoljuk, hogy akkor ez a tökéletes megoldás a kellemetlenségek orvoslására.
Természetesen vannak esetek – különösen tinédzserkorban –, hogy nem kell az arcon megjelenő kiütések mögé többet látni, mint amennyit valójában jelentenek. Ezzel ellentétben, ha krónikusan találkozol egy-egy tünettel, jobb, ha a dolgok mélyére nézel. Mutasd az arcod, megmondjuk mi a baj!
1. Az áll és a nyak területe
Ha tükörbe nézünk és az állkapocs és a nyak területén számos pattanást és kiütést találunk, akkor valószínűleg nem kései serdülőkorról beszélünk. Az arctérkép szerint az ilyen esetekben a hormonháztartás felborulása okozza a probléma forrását. Egy felnőtt ember számára a napi 2-3 liter víz bevitele számít egészségesnek – a mennyiség súlytól és magasságtól eltérően változhat –, de általánosságban kijelenthetjük, hogy kevesen figyelnek oda a megfelelő vízmennyiség pótlására.
A dehidratáltság következtében a hormonegyensúly felborul, ezért ha az iskolapadban, vagy éppen a munkahelyeden ülsz is, érdemes odafigyelned a megfelelő folyadékmennyiség bevitelére. Tudjuk, hogy ez nem könnyű feladat, azonban itt az idő, hogy önmagadra is kellően fókuszálj. Figyelem, a túlzott kávé és energiaital fogyasztás csak nehezíti a helyzetet!
TIPP: Ha az iskolában/munkahelyeden flakonba engeded a vizet és strigulázod az újratöltések számát, akkor eredményesen tudod követni, hogy mennyi folyadékot sikerült innod a nap során.
2. A száj felülete és környéke
Az egyik legkellemetlenebb érzés, amikor a szánkon vagy a szánk környékén pattanások, rosszabb esetben herpeszek jelennek meg. Ilyenkor könnyen demotiválttá válhatunk, ugyanis lehet, hogy egy időre a kedvenc mexikói kajánkat, vagy legféltettebb “esti lazítós” sörünket kell mellőznünk. A száj környékén megjelenő elváltozások ugyanis gyomorproblémákra utalhatnak, amelyek a túl sokat fogyasztott alkoholos italok, fűszeres és cukros ételek okozhatnak.
Ha te az a típus vagy, hogy odafigyelsz az étkezési szokásaidra, és mégis hasonló tüneteket észlelsz, akkor egyszerűen kimerültél és szükséged van a stresszmentes pihenésre és kikapcsolódásra.
TIPP: A mai testkultusznak köszönhetően számtalan könnyen elérhető, egészséges és mégis finom édes/sós ételt szerezhetsz be. Ennek köszönhetően egy megvonásos időszakban sem kell semmiben hiányt szenvedned. Brit tudósok szerint pedig, ha többet alszol, kevesebbet eszel!
3. Az orr területe
A mai világban a legtöbb egészségügyi problémát a folyamatos rohanás és az ebből adódó túlhajszoltság okozza. A rengeteg inger és a szűnni nem akaró feladatok megoldása során kimerülünk, a testünk pedig üzenetet küld számunkra. A legszembetűnőbb ilyenkor az orrunk hegyén megjelenő pattanás, vagy az orr felületén kisebb vagy nagyobb foltokban megjelenő kipirosodott erek. Míg előbbi a szívműködéssel áll kapcsolatban, addig a másik a magas vérnyomásra utal.
Amikor megpillantjuk az orrunkon lévő elváltozásokat, akkor lehetséges, hogy első gondolataink között arcfeltérképezés helyett egy azonnali arckezelés szerepel. A probléma azonban nem mindig ennyire felületes, ezért ilyen esetekben sokat segít, ha életvitelünket pontról pontra átgondoljuk.
TIPP: Jellemző rád, hogy mindig késésben vagy és még álmodban is a munkahelyi ügyeket intézed, a számlák befizetésén agyalsz? Ha mindenre igennel válaszoltál, akkor próbáld ki a meditálást, a futást vagy bármit, ami téged kiszakít a szürke hétköznapok mókuskerekéből. Az is lehet, hogy így találod meg kedvenc hobbidat!
4. Az arccsont és az arc egyéb területei
A dohányzás még a 21. században is jelentős problémaforrás, az egyik legaddiktívabb függőség. Sokan úgy vallják, hogy nem cigiznek, majd egy bormámoros este keretében a sokadik szál elszívásán kapják magukat. Az alkalmak megismétlődnek, a szervezet túltelítődik, ami szeretne minél előbb megválni a lerakódott méreganyagoktól.
Ilyenkor pattanások és kiütések lepik el az arccsont és az arc egyéb területeit, amelyek komolyabb tüdő- és vesebetegségek előfutárai is lehetnek. A légszennyezést azonban kiválthatja a passzív dohányzás, vagy a rossz levegővel rendelkező helyiségekben való folyamatos munkavégzés is.
TIPP: Nincs más hátra, mint előre, ha ezen is változtatni szeretnél, akkor a füstös időkitöltések helyett kezdd el számolni, hogy mennyi pénzt spórolhatsz egy doboz cigarettán. Ha pedig nem dohányzol, csak egyszerűen olyan helyen dolgozol, ahol rossz a levegő, próbálj meg minél több időt eltölteni a szabadban!
5. A szemöldök közötti terület
A folyamatos túlterheltség egyik szervünknek sem tesz jót. Az egészség megőrzéséhez nemcsak a cigaretta mellőzése és az alkoholmennyiség csökkentése szükséges, hanem minden olyan dolog megszüntetése is, ami a májat károsíthatja.
A fiatalok körében előforduló betegségek során sokszor csak ezt a két dolgot emlegetjük, pedig ugyanolyan fontos, hogy az étkezés során kerüljük a minél nehezebb, olajosabb és zsírosabb ételek állandó fogyasztását is.
Természetesen ez nem azt jelenti, hogy soha nem ehetsz, és nem is ihatsz semmit, csupán érdemes odafigyelned a megfelelő egyensúly kialakítására. Ha számtalanszor előfordult már veled, hogy a két szemöldököd közötti területen különböző bőrelváltozásokat tapasztaltál, akkor biztos lehetsz abban, hogy tested figyelmeztetni próbál.
TIPP: Hogyan alakítsd ki a bulizás, a kedvenc falatok és az egészségmegőrzés tökéletes harmóniáját? Egyszerűen csak semmit ne vigyél túlzásba! Mindennek az alapja a mértékletesség, amelyben ugyanúgy megférnek az olykor egészségtelen hamburgerek is.
Az arctérkép tudatos használata
Mindannyian igyekszünk megtalálni az egészség és a szépség tökéletes harmóniáját – ami nem könnyű feladat –, de kellő odafigyeléssel sorsfordító lehet. Az arctérkép alapján meghatározott lehetséges betegségek legnagyobb százalékát a kialvatlanság, túlhajszoltság, illetve a helytelen táplálkozás okozza. A korábban említett példákon kívül, még számos figyelmeztető jellel találkozhatunk, ilyen például a rossz vérkeringést közvetítő szem alatti karika is.
Ennek ellenére fontos, hogy egyik irányba se essünk túlzásba. Ne lássuk meg mindenben a rosszat, de ne is tekintsünk mindent természetesnek, hiszen a tüneteknek egyaránt lehetnek egyszerűbb és összetettebb okai. Egy családban előforduló örökletes betegség összefüggéseinek feltárásához szinte biztos, hogy nem az arcdiagnosztika nyújtja a legnagyobb segítséget, az alapokhoz azonban tökéletes kiindulópontot biztosíthat.