Többségüknek a nyelvtanulás sokszor komoly gondokat okoz. Valakinek a nyelvtan, valakinek a hallás utáni értés a legnehezebb, de ezek nem olyan területek, amelyeket a megfelelő módszerek segítségével ne lehetne elsajátítani. A cikkben felsorolt kreatív nyelvtanulási módszerek garantáltan segítenek elindulni.
Az alap tudnivalók
Sok esetben felmerül az a kérdés, hogy a nyelvtanulás vajon mikor hatékony: akkor, ha a szabályokat anyanyelvünkön elmagyarázzák, vagy akkor, ha a tanulás csakis a választott nyelven történik.
Az ezzel kapcsolatos kutatások végül arra jutottak, hogy a kezdőknél a kétnyelvű oktatást érdemes választani, ugyanis ez jelenti a legbiztosabb és leggyorsabb megoldást. Az alapszint után azonban már érdemes a célnyelven folytatni a tanulmányokat. Néhány év után szembesülhetünk azzal, hogy egy nyelv a középfokú nyelvvizsga környékén már túl komplex lesz, és csak teherként nehezedik a tanuló vállára.
Pár nyelvi struktúrát ugyanis nagyon nehéz vagy szinte lehetetlen lefordítani, visszaadni a mondat, a szóösszetétel valódi értelmét. A magyar logika a legtöbb esetben eltér a többi idegen nyelvétől, ezért nehéz áthidalni ezt a problémát, hiszen éles helyzetben a magyar minden meglévő tudást felülír.
A tanulásmódszertannal foglalkozó kutatók azt tapasztalták, hogy ott, ahol ábrákat, életszerű helyzeteket használnak, és a diákok sokat mozognak a célnyelv környezetében, az egynyelvű módszer könnyen és hatékonyan alkalmazható.
Néhány alapszintű módszer segítheti a kreatív nyelvtanulást, mivel ezek segítségével a folyamat rendszeres és összeszedett lesz.
Tűzd ki magad elé a céljaidat!
Mint a legtöbb dolognál, a nyelvtanulás esetében is fontos tényező a motiváció. Hasznos lehet számodra, ha megfogalmazod és leírod egy cetlire a céljaidat, majd azt jól látható helyre teszed ki. Ez napi szinten emlékeztetőül szolgálhat arra, hogy miért vágtál bele a nyelvtanulásba. Az ilyen jellegű emlékeztető kiváló módszer lehet a motiváció fenntartására.
Számít az időbeosztás
A tanulási terv készítésével hatékonyabban és átláthatóbban tanulhatsz. Érdemes beosztást készíteni legalább heti szinten, de ha igazán profi szeretnél lenni, akkor akár a konkrét napi teendőlista is hasznos lehet. Az időbeosztás segítségével követni tudod, hol tartasz a céloddal kapcsolatban, ráadásul jó érzéssel tölthet el az, amikor a feladat elkészítése után kipipálhatod a lista elemeit.
Használd ki a holtidőt!
A mindennapi teendők között több olyan időszak is adódhat, amikor nem kell semmivel sem ügyködnöd vagy aktívan koncentrálnod. Ilyen lehet például a munkába vagy az iskolába utazás, a házimunka vagy várakozás az orvosnál. A holtidő hatékony eltöltése érdekében hallgass idegen nyelvű szöveget, online podcastot, rádiót.
Ez a tevékenység abban segít, hogy hamarabb hozzászokj a tanulandó nyelvhez, és a módszer segítségével egyre több szó, kifejezés fog rád ragadni. A szabadidőt is érdemes néha erre felhasználni, hiszen a sorozatok, a filmek, a videók kiváló eszközei a nyelvtanulásnak.
A nyelvtanulás első lépése a hatékony szótanulás
Talán te is tapasztaltad már azt a tényt, hogy a nyelvtanulás legelején nagy mennyiségű szókincsre van szükség, hiszen ezek elengedhetetlenek a legegyszerűbb dolgok kifejezéséhez.
Kellenek a foglalkozások, a családtagok, a különböző háztartási vagy használati tárgyak megnevezései, az utazás során használt szavak, a melléknevek, és ez a lista még csak az alapokat teszi ki. A kreatív nyelvtanulás remek alternatíva lehet a magolással szemben. Ezzel nem csak felgyorsíthatod a tanulás folyamatát, de a kifejezések jobban megmaradnak, ráadásul szórakozol is közben.
Abban az esetben, ha izoláltan tanulod a szavakat, akkor azok egyfajta vákuumba kerülnek, és hamar elfelejted. Éppen ezért fontos a szavak csoportosítása, azaz érdemes tematikánként haladni, minél jobban egy témakörbe csoportosítani.
Az olyan egyszerűbb szavaknál, mint például a tárgyak, alkalmazz a mindennapi életben bevett mintákat, mondatsablonokat. Ha neked úgy jobban megy, képezz definíciókat, mivel ezek segítségével tudod mihez kötni az adott szót, ráadásul ezzel a nyelvtani szerkezeteket is gyakorlod. Ez a módszer lehetővé teszi, hogy egyszerre több szót megtanulj, de ne vidd túlzásba, mert könnyen összekeveredhetsz.
Használd a könnyített olvasmányokat
A kreatív nyelvtanuláshoz nagyon jó megoldást jelenthetnek a könnyített olvasmányok (angolul graded reading). A fiatal diákok valamiért ellenszenvvel viseltetnek irántuk, pedig nagyon hasznosak.
Ennek talán az lehet az oka, hogy sok tanuló már azonnal úgy akar olvasni a célnyelven, mint magyarul, és ehhez viszonyítva az ilyen jellegű olvasmányok csalásnak tűnhetnek. Pedig erről szó sincs, kezdő szinten jó kiindulási alapnak számítanak.
Az előnyük, hogy minden esetben véges szókinccsel dolgoznak és minden könyvben más szókincs található meg. A köteteket külföldi kiadók gyártják (a legismertebb angol nyelvű kiadók az Oxford Bookworms és a Penguin), ezért jó gyakorlást kínálnak az egynyelven tanulók számára.
Eddig csupán egyetlen hátrány figyelhető meg ezekkel az olvasmányokkal kapcsolatban, mégpedig az, hogy kicsi a választék. Pár évvel ezelőtt egyfajta divathullám indult meg az idegen nyelvű könnyített olvasmányokkal kapcsolatban. Az volt a cél, hogy sok klasszikus, jogdíj nélkül használható regényhez férjenek hozzá a tanulók.
Ma egyre nagyobb a kínálat, így a klasszikus olvasmányok egyszerűsített változatai mellett lehet találni könyvet szakmai hangvételű tartalmakról is, mint például sikeres emberek, cégek történetéről.
Így fejleszd a beszédkészséget
A tanfolyamokon, az iskolában, a nyelvvizsga felkészítő alkalmakon a beszédkészség az, amit a legtöbb esetben elhanyagolnak. Ha már a kezdeteknél sem foglalkoznak ezzel a területtel, utána már nagyon nehéz visszaszerezni az idegen nyelvvel kapcsolatos magabiztosságot.
Éppen ezért néhány kreatív módszer segítségével érdemes hozzászoktatni magad a beszédhez.
Színészkedj
Nézd meg a kedvenc filmjeidet, sorozatodat a tanulandó nyelven, majd jegyezd meg a legjobb sorokat, dialógusokat. Ha ez megvan, mondd fel, vagy ha tudod, játszd el ezeket a jeleneteket úgy, mintha te lennél a színész. Az érzelemmel előadott jelenet segítségével könnyebben bővülhet a szókincsed, illetve nehezebben felejted el az új szavakat.
Folyamatos behatások
Elsőre talán haszontalannak tűnhet, de érdemes számodra fontos dolgokat idegen nyelven memorizálnod. Válassz olyan témákat, amik kicsit eltérnek a mindennapi élet szókincsétől, mint például egy bonyolult elkészítésű recept, egy autós szakkönyv vagy előadóművészettel kapcsolatos kifejezések.
Figyeld meg, hogy ezek a szavak előbb vagy utóbb újra az utadba fognak kerülni, és azt fogod tapasztalni, hogy rajtad kívül szinte csak a felsőfokú nyelvvizsgával rendelkezők ismerik.
Hanyagold a nyelvtant
Nyelvet tanulni nem egyszerű, főleg ha annak a nyelvtana nagyban eltér a magyartól. Ha legelején jársz még a tanulási folyamatnak, és nem szereted a különféle nyelvtani szabályokat, hanyagold azokat.
A szókincsnek szintén nagy jelentősége van, és ezek elsajátításával folyamatos kedvet csinálhatsz magadnak a gyakorláshoz. Ráadásul néhány hónap alatt magadtól képes leszel felfedezni a nyelvtani szerkezeteket.
Énekelj
Biztosan van olyan kedvenc idegen nyelvű dalszöveged, amelynek nem ismered a pontos fordítását, de mégis tudod énekelni. Az éneklés stimulálja az agyad, és a kreatív módszernek köszönhetően újabb szófordulatok, szavak rögzülnek benned.
Idővel aztán érdemes rákeresni a fordításra is, így már konkrét jelentést társíthatsz a szöveghez.
Mesélj magadnak történeteket
Ha más szemszögből nézzük a mindennapi életet, akkor rájöhetünk, hogy még a legapróbb részlet is felhasználható egy történethez. A milyen volt a napod?, hogy ment az adott dolog?, mit akart? kérdések köré könnyen lehet egy-egy rövid történetet írni.
Ehhez a technikához szükség van egy kis felkészülésre. Még mielőtt belevágnál a mesélésbe, keresd ki minden szó idegen nyelvű fordítását. A napi rutinhoz sok tananyagot lehet találni az interneten, használd fel ezeket is.
A felkutatott szavak és félmondatok innentől kezdve könnyen lehetővé teszik, hogy összerakj egy egyszerű történetet. Mondd fel magadnak szóban, vagy jegyzeteld le valahova, az önbizalom növelő hatását mindenképpen kifejti.
Az újabb és különböző élethelyzetek lehetővé teszik a szókincsed fejlesztését, ezért ne félj elrugaszkodni a napi teendőktől. Próbáld meg összefoglalni, mit intéztél a hivatalban, hogy zajlott az állásinterjú vagy összegezd a most olvasott regényedet.
Ezek a kreatív nyelvtanulási tippek feldobhatják a magolásból adódó motiválatlanságot és unalmat, hiszen segítségükkel újra színes és érdekes lehet a tanulási folyamat. Próbáld ki mindet, vagy vess be csak néhányat, az biztos, hogy a segítségedre lesznek.