Egy problémával kapcsolatban nem szégyen segítséget kérni, sőt épp a bátorság jele. A pszichológia sok gondra jelenthet megoldást, csupán el kell magad határozni. Ebben a cikkben bemutatjuk, mivel foglalkozik ez a szakterület.
Pszichiáter vagy pszichológus?
A pszichológus és a pszichiáter tudományterületei elég közel állnak egymáshoz, sok esetben egy adott ügyféllel akár közösen is együtt dolgozhatnak. Feladataik az egészségmegőrzés, a diagnosztika és a probléma kezelése.
Első lépésként fontos leszögezni, hogy a pszichiáter valamilyen orvostudományi egyetemen végzett, aki hat év alapképzés után szakosodik, majd további öt év rezidensi időszak után tesz pszichiátriai szakvizsgát. Az orvosi elvégzésével megismeri az emberi szervezet felépítését és működését, így jogosultságot szerez gyógyszerek felírására is. A páciensen elvégzett vizsgálat után megállapítja az adott mentális betegséget, majd ezek alapján konkrét diagnózist határoz meg. A kezelés terén az orvosságok felírása mellett pszichoterápiát is szokott végezni.
A pszichológus ezzel szemben bölcsész, aki egy ötéves képzés során szerzi meg a tudását. It az emberi lélek fejlődéséről tanul, megismeri az egyéni és a csoportos viselkedési mintákat és a személyiség működését is. A pszichológus a végzettségének köszönhetően dolgozhat kutatóként, segítő szakemberként, de akár fejlesztőként.
Egy alapszintű diplomával azonban nem végezhet terápiát vagy egészségügyi tevékenységet, ahhoz szakpszichológusi minősítést kell szereznie. Ez azonban csak egy pszichológiai területre vonatkozhat, amihez speciális felkészülésre van szükség. Ha valaki nem szerez ilyen szakvizsgát, akkor olyan helyeken tud majd dolgozni, ahol nem szükséges a szakpszichológusi végzettség.
A pszichiáter és a pszichológus tanulási folyamata azonban a vizsgákkal nem áll meg, hiszen bármikor végezhet módszerspecifikus tanulmányokat. Ezek általában konkrét terápiás technikákat jelentenek (például viselkedésterápia, család- és párterápia, táncterápia, hipnoterápia).
A pszichológia területei
Attól függően, hogy az adott pszichológus milyen típusú szakvizsgát tesz, a következő területekkel foglalkozhat.
Klinikai szakpszichológus
Ez az ág végzi az alap pszichoterápiás munkát. Diagnosztizálhatja és terápia segítségével kezelheti a pácienseket, de gyógyszert nem írhat fel.
Egészségfejlesztő szakpszichológus
Ez a terület többek között segítséget nyújt a különféle megbetegedésekkel járó lelki problémák esetében. A szakvizsga megszerzése után segíteni tud leküzdeni az adott betegséget, támogathatja az önsegítő betegcsoportok, közösségek munkáját. Szaktudása lehetővé teszi, hogy a prevenció folyamataiban is részt vegyen, ezenkívül az egészségügyben dolgozók lelki egészségét is felügyelheti, tarthat nekik stresszkezelő üléseket, megelőzheti a kiégésüket.
Pedagógia szakpszichológus
A legtöbb esetben iskolapszichológiai, gyermek- és ifjúságvédelmi intézményeknél, nevelési tanácsadóknál munkálkodik. A személyiség- és képességfejlesztés, a javító terápiás tevékenység és a prevenció tartozik a feladatai közé.
Tanácsadó pszichológus
Itt nem feltétlenül valamilyen mentális betegség kezeléséről van szó, sokkal inkább az élettervezési problémák megelőzésében, megoldásában segédkezik a tanácsadó pszichológus. Ilyen terület például a kommunikáció, a tanulás, a viselkedés és a fejlődés.
Munka és szervezeti szakpszichológus
Bizonyos helyeken a HR része. Szervezeteknél, vállalatoknál dolgozik, hiszen ez a szakterület végzi a munkakörök, a munkatevékenységek, a dolgozók és a környezet elemzését, valamint az egész vállalat felépítését és a vezetők képességeit is értékelheti. Ezenkívül tanácsot adhat a cég- és a munkavállalói fejlesztés módszereire. Ilyen szakvizsgával rendelkező pszichológusok vannak jelen a fegyveres erőknél, a büntetésvégrehajtásnál, de a marketing és a piackutatás területén is.
Pszichoterapeuta
Magyarországon az lehet pszichoterapeuta, aki rendelkezik pszichológiai és orvosi diplomával. A pszichoterápia egy olyan eljárás, amely leginkább a pszichoszomatikus (olyan testi tünetek, amelynek lelki okai vannak) panaszokat vizsgálja, kezeli.
Hogyan keress fel egy pszichológust?
A pszichológus felkeresése leginkább telefonon vagy e-mailben történjen meg. Az utóbbi számít praktikusabbnak, mivel könnyen előfordulhat, hogy a telefonhívásod alatt a kiválasztott szakember éppen dolgozik. Az e-mail segítségével elkerülhető az oda-vissza hívogatás kellemetlensége. Mindemellett azért is hasznos, mert írásban nyoma lesz a megbeszélt időpontnak, könnyen utána lehet járni, ha valamelyik fél elfelejti, ráadásul a személyi adatokat egyszerűbben félre lehet hallani egy beszélgetés során.
Az első kapcsolatfelvételnél érdemes felvázolni a problémát, azonban nem szabad hosszas fejtegetésbe bocsátkozni. Ez csak időrabló tevékenység, az alapvető dolgokon kívül a terapeuta úgyis személyesen szeretné hallani a helyzet részleteit. Ez egyrészt a nonverbális kommunikáció miatt fontos, másrészt pedig a pontos megértéshez szükségesek a rávezető kérdések.
Azért is szükségszerű röviden felvázolni a problémát, mert előfordulhat, hogy a kiválasztott szakember nem foglalkozik az adott területtel. Ilyenkor nem kell megijedni, a pszichológus biztosan tud ajánlani egy a témában jártas kollégát.
Mi történik egy ülésen?
Egy megbeszélt időponthoz képest általában ajánlott pár perccel korábban érkezni. Abban az esetben, ha nincs kialakított váró, ez az idő semmiképp ne legyen több 5 percnél, hiszen nagy valószínűséggel a szakember előtted is foglalkozik valakivel. Késni nem érdemes, hiszen ebben az esetben a saját idődből (ami a legtöbb esetben 50 perc) veszítesz. Fontos észben tartani, hogy sajnos sok ember szorul segítségre, ezért a jó terapeuta minden bizonnyal egész napra be van táblázva.
Az első ülés alkalmával a pszichológus próbálja megérteni, miért kerested fel őt, ezért hasznos minél pontosabban megfogalmazni a problémát. Olyanokon is érdemes kicsit gondolkodni, miszerint miért éppen most kerestél fel egy szakembert, illetve mégis mit vársz a folyamattól, milyen változást szeretnél elérni az életedben.
Egy ilyen beszélgetésnek nincs meghatározott koreográfiája, rengeteg minden szóba kerülhet. Az esetek nagy részében a segítségkérőnél van a kontroll, a terapeuta csak tisztázó kérdéseket tesz fel. A hatékony segítség miatt nem előnyös elhallgatni a tüneteket, tűnjön az bármennyire apróságnak.
Akár még otthon, az ülés előtt gondold át, milyen konkrét problémákkal szembesülsz. Mikor alakultak ki ezek? Milyen eseményekhez köthetők? Mondd el azt is, milyen hatással van az életedre, a tünetek milyen gyakorisággal jelentkeznek, mennyire intenzívek.
Természetesen nem kell egy kész beszéddel készülnöd, ha valami nem világos a pszichológus számára, ő úgyis kérdezni fog. Le kell szögezni, hogy egy pszichológiai ülést ne egy orvosi kivizsgálásnak fogj fel. Itt nem alárendeltségi viszony van, a pszichológus partner, aki segít téged egy adott élethelyzetben. Nincs szó irányításról vagy kúráról.
A pszichológus az emberi lélek szakértője, de a te életedet csak te ismerheted igazán. Az általános jóléten és egészségen csakis a közös munkával, azaz a beszélgetés során megosztott gondolatok, érzelmek ismertetésével lehet dolgozni. Az együttműködés ebben az esetben elengedhetetlen, mert a pszichológus olyan helyzeten nem tud segíteni, amivel nincs tisztában. Egy ilyen jellegű munkának része még a pszichológus titoktartási kötelezettsége (kivételt képeznek az ön- és közveszélyes esetek, ugyanis a szakembernek ilyenkor jelentenie kell a megfelelő szerveknek, hozzátartozóknak a helyzetet).