Nyakunkon a strandszezon, ilyenkor pedig a beachbody meglétén, illetve az aktuális fürdőruhatrendeken túl a legtöbbet emlegetett téma minden bizonnyal a szőrtelenítés. Bár ez a kérdéskör a hölgyeket természetesen nagyobb mértékben sújtja (hiszen a láb, a hónalj, a bikinivonal, az arc és a karok is érintettek), a zavaró szőrszálak eltávolítása ma már része a férfiak szépségápolási rutinjának is (akik a borotválkozás mellett a hátukon, hónaljukban vagy a mellkasukon megjelenő szálakat szokták leggyakrabban eltávolítani).
Ha tehát ápolt benyomást szeretnénk kelteni, semmiképp sem úszhatjuk meg a szőrtelenítést – de hogyan érdemes belekezdeni? A borotva, a gyanta és az epilátor azon túl, hogy nem kínálnak végleges megoldást a problémára, használatukat követően még kellemetlen, vagy akár fájdalmas tapasztalatokat is okozhatnak bőrpír, szőrbenövés vagy szőrtüszőgyulladás formájában.
Miért és mikor éri meg belevágni a kezelésbe?
A végleges szőrtelenítés számos előnnyel bír a hagyományos eljárásokhoz képest:
- precíz, gyors és fájdalommentes,
- kíméletes a bőrhöz,
- bőrgyógyász ellenőrzésével történik,
- időtakarékos eljárás,
- nem utolsó sorban valóban végleges megoldást kínál,
- ennek köszönhetően pedig költséghatékony, hiszen többé nincs szükség drága krémekre, borotvákra és epilátorokra (amiből ráadásul általában külön készülékekre van szükség az arc, a láb és az intim testtájak szőrtelenítéséhez).
Mivel a végleges szőrtelenítő kezelések akkor működnek a legjobban, ha minél világosabb bőrről és minél sötétebb szőrről van szó, ezért érdemes a procedúrát tavasszal elkezdeni, hogy nyárra már gondtalanul – és szőrtelenül – élvezhessük bőrünk simaságát.
Így készülj fel az első alkalomra!
Ha meghoztad a döntést, hogy végleg megszabadulsz a szőrtelenítés nyűgjeitől, már meg is tetted az első lépést a csupasz, selymes bőrért!
Mutatjuk, mire kell odafigyelned a lehető legjobb eredmény érdekében!
- A kezelést megelőző egy hónapban ne napozz, a szoláriumot és a barnítókrémet pedig messziről kerüld el, hogy ne alakuljon ki hyperpigmentáció.
- Az első alkalom előtti hónapban ne szőrteleníts az érintett területen, a megelőző egy hétben pedig kerüld a szőkítést. A kezeléshez a néhány milliméteres, látható szőrszálak a legideálisabbak, ezért a megelőző 1-2 napban borotváld le az érintett területet (és ezt folytasd tovább két kezelés között).
- A kezelés előtti napon ne használj testápolót, izzadásgátlót, fényvédőt és sminket, mert irritációt és hyperpigmentációt okozhat.
- Vizsgáld át azon gyógykészítmények papírjait, amiket rendszeresen szedsz – ha rajta van, hogy fényérzékennyé tehetnek, akkor tájékoztasd szőrtelenítést végző szakembereket róla!
A végleges szőrtelenítés menete
A lézeres szőrtelenítést egy előzetes kezelési terv és egy személyes konzultáció előzi meg, így a kezelés minden lépésével pontosan tisztában leszel, mire eljön a nagy nap.
Az eljárás a bőrfelület alapos megtisztításával kezdődik, ezután felkerülnek a védőszemüvegek, majd a bőr-és szőrtípusnak megfelelő hullámhosszú lézerenergiát a bőrbe juttatják, amelyet a szőrszál a szőrtüszőbe vezet.
Az aktív szőrtüszők melanintartalmuknak köszönhetően elnyelik a lézerfényt, amelynek hatására megsemmisülnek, és nem nő belőlük szőr többé. A kezelés végén a bőrt nyugtató, hidratáló folyadékkal hűsítik, de némi bőrpír ennek ellenére is jelentkezhet.
A szőrszálak eltérő ritmusban fejlődnek, így a kezeléseken különböző növekedési fázisban éri őket a lézer. Emiatt általában minimum 5 alkalom szükséges szőrszálak eltüntetéséhez, de bizonyos esetekben akár ennél több kezelésre is szükség lehet a kívánt állapot eléréséhez.
Az eredmények már 2-3 alkalom után látványosak, hiszen a kezelt területen a szőr ekkor már jól érzékelhetően ritkulni kezd. A kezelt terület nagyságától függően egy alkalom 20-60 perces is lehet, két alkalom között pedig 6-8 hétnek kell eltelnie. A folyamat lezárultával évente érdemes egy emlékeztető jellegű, egy alkalmas kezelést megejteni.
Bár a lézeres szőrtelenítő kezelések nem száz százalékig fájdalommentesek, a kellemetlen érzet messze elmarad a gyantával vagy epilátorral való szőreltávolítás nehézségeitől.
Erre számíts a szőrtelenítés után
A lézeres szőrtelenítésnek nem marad látható nyoma, a kezelés után nyugodtan vissza lehet térni a munkába; ott folytathatjuk a napi teendőket, ahol abbahagytuk. A szőrtelenítés során vagy után az érzékenyebb bőrűeknél némi irritáció jelentkezhet. A kezelést követő egy-másfél hétben az elhalt szőrszálak kihullanak, ezt a folyamatot azonban semmiképp nem szabad sürgetni.
A kezelés után a bőr nagyon hasonló állapotba kerül, mintha leégtünk volna a napon, ezért hasonló óvintézkedéseket kell megtennünk, mint amiket a kezelés előtt felsoroltunk: egy hónapig kerüljük a napozást, a szoláriumot, és két alkalom között borotvát használjunk a szőrtelenítésre.
A fertőzések elkerülésének érdekében ne használjunk krémeket, testápolókat, maximum tiszta aloe verával kezeljük az érintett bőrfelületet. Ha úgy találjuk, hogy a bőr irritációja nem múlik napokkal később sem, vagy a szőrtüszők begyulladtak, keressük fel a bőrgyógyászunkat.
Kizáró tényezők
Előfordulhatnak olyan fizikai állapotok vagy kórképek, amelyek a lézeres szőrtelenítéssel nem összeegyeztethetők. Mutatjuk, melyek ezek!
Terhesség
Nem bizonyított tény, hogy a kezelés ártana a magzatnak, a legtöbb helyen mégsem javasolják a terhesség vagy szoptatás idején a lézeres kezeléseket. Az eljárás során erős fény villan fel, az érintett területen pedig vérbőség alakul ki, ezeket a változásokat pedig a baba is érzékelheti, ami stresszt okozhat számára (különösen akkor, ha hasi vagy intim területről van szó).
Ráadásul akárcsak a menstruáció idején, úgy a terhesség alatt is érzékenyebb a bőr, valamint a szervezet fájdalomtűrő- és tolerancia szintje is elmarad az átlagostól, amitől egyébként is fájdalmasabbnak értékelnénk a kezelést a valóságosnál.
A bőr állapota
Amennyiben az érintett bőrfelületen tetoválás vagy nagy kiterjedésű anyajegy található, úgy a kezelést nem lehet elvégezni. Emellett a bőr színének árnyalata is befolyásolja a dolgot, hiszen a túlságosan barna bőr esetében a szőrtelenítés nem lesz kellően hatékony.
Különböző egészségügyi problémák
Cukorbetegség, epilepszia vagy szívelégtelenség esetén, illetve lázas állapot során, sugárkezelés után vagy aktív bőrbetegség fennállásakor nem javasolt a lézeres szőrtelenítés.
Fontos tudnivalók a kezelésről
A lézeres szőrtelenítés kapcsán számos tévhit kering az interneten. Mivel egy hosszú távú befektetésről van szó, mindenképpen érdemes a lehető legtöbb információt beszerezni az eljárással kapcsolatban.
A lézeres szőrtelenítésnél nem lehet szempont, hogy minél olcsóbban jussunk hozzá, hiszen ezzel kockáztatjuk, hogy elavult gépekkel vagy kevésbé hozzáértő személyekkel találkozunk. Ha csak tehetjük, válasszunk orvosesztétikai rendelőt, vagyis olyan intézményt, ahol helyben elérhető a felkészült szakmai segítség, a személyzet pedig egészségügyi végzettséggel rendelkezik. Az árak elemzésekor vegyük figyelembe, hogy hány alkalomról van szó, illetve azt is, hogy a következő évtizedekben mennyi pénzt tudunk megtakarítani ezzel a befektetéssel.
A lézeres szőrtelenítés mára egy rendkívül biztonságos rutineljárássá nőtte ki magát. Több mint negyedévszázada elérhető a lézeres epilálás, ezalatt az idő alatt pedig a kutatók nem fedeztek fel semmilyen kapcsolatot a bőrrák és a lézeres kezelések között.
Lézerrel a spontaneitásért
Bármilyen furcsának is tűnhet elsőre, a szőrösség vagy szőrtelenség nem csupán egy esztétikai kezelést jelent, hiszen valójában egy rendkívül összetett kérdés, hiszen higiéniai, vallási és egyéb kulturális vonatkozásai is vannak. Míg az elmúlt két-három évtizedben a nyugati világ – legalábbis a nők tekintetében – a teljes szőrtelenség mellé tette le a voksát, néhány híresség azonban kifejezetten a szőrös hónaljával, lábával kampányol, a még nagyobb figyelemfelkeltés érdekében pedig a szőrt, akárcsak a hajat, gyakran be is festik.
Nagy közhely, de igaz, hogy a szépség belülről fakad – bár azért az is biztos, hogy egy csomó oda nem illő szőrszál között egy kicsivel nehezebb észrevenni a dolgot. Ahogy jön a jobb idő, egyre többet mutatunk meg a testünkből, a réteges öltözködést felváltják a lenge szerelések és a nyitott orrú szandálok-papucsok – a kéz-és lábápolás mellett tehát ez is hozzátartozik az ápolt megjelenéshez.
Az biztos, hogy a lézeres szőrtelenítés egy hosszabb projekt, viszont ennek eredményeként bőrünk örökké selymesen sima lehet. Válaszd a lézeres szőrtelenítést, és csobbanj bele gondtalanul a nyárba!