A magyar Toszkánának is nevezik, és aki járt már ott, egyetért az elnevezéssel. A Káli-medence felfedezése tényleg olyan, mintha külföldre, egészen pontosan déli vidékekre utaztunk volna. A lankás dombok, sajátos erdők és végtelen szőlősorok látványa, a borbirtokok és a szíves vendéglátás egészen új arcát mutatja a belföldi turizmusnak. Érdemes felkeresni ezt a vidéket egyedül vagy kettesben is, de csodálatos helyek rejtőznek errefelé a családok számára is. Ha azt a célt tartjuk szem előtt, hogy a család minden tagja jól érezze magát, a Káli-medence közös felfedezése az egyik legjobb választás.
Káli kövek és az Ingó-kő
Szentbékkálla határában található a híres kőtenger, ami nemcsak a gyerekeknek jelent hatalmas játszóteret, de felnőtt szemmel is lenyűgöző. Mintha egy óriás dobálta volna szét a kavicsait, melyek mellett leginkább apró törpéknek vagy bogárnak érezhetjük magunkat. Örökmozgó óvodásokkal kifejezetten jó móka minden kőre felmászni, persze némi figyelem nem árt azért. Az ingó kő “beingatásához” kell azért két felnőtt ember és némi ritmusérzék, de ha sikerül, garantált a hullámvasút-élmény.
Gasztro-élmények a Káli-medencében
Az elmúlt években gombamód elszaporodtak a jobbnál jobb vendéglátóhelyek a környéken. Egyik családi kedvenc a Kővirág étterem vagy a Miakő Köveskálon, de új felfedezett a Kikötő nevű reggelizőhely is, ahol délelőtt tíz órakor bőven az első vendégek voltunk. A tulajdonos szavaival élve ez a hely “a lusták Eldorádója”.
És, ha gasztronómiáról beszélünk, nem feledkezhetünk meg arról, hogy az egyik leghíresebb magyar borvidéken járunk, itt nem egyszerű pincelátogatások vannak, hanem borkúriák, melyek gyakran szállást is kínálnak a kiváló borok mellé.
Látni- és látogatnivalók a környéken
Ha gyerekekkel megyünk érdemes ellátogatni a Salföldi Majorba, ahol rengeteg állattal ismerkedhetnek a lurkók. Van itt nyúl, kecske, mangalica, baromfiudvar, rackajuh, bivaly, és persze lovak. Lehet pónira ülni és komoly lovasoktatás is igénybe vehető, a személyzet rendkívül segítőkész, örömmel mesélnek a helyről és az állatokról, ha érdeklődünk.
A vidék egyik legvarázslatosabb helye a Folly Arborétum, ahol úgy építettek gyerekeknek való játékokat a tájba, hogy egy pillanatig sem jut eszünkbe, hogy ezek nem voltak mindig itt. A kacskaringós utak, az ötletesen megépített kilátó, és , persze a csodálatos panoráma a Badacsonyra utánozhatatlan miliővel párosul, érezni a Folly család munkája mögött a szeretetet és büszkeséget, amivel ezt ahelyett – immár a negyedik generáció – ápolja és fejleszti.
Ahogy a Balatonhoz közeledünk, egyre erősebbé válik a Tihanyi félsziget jelenléte, ahol a Levendula Fesztivál az egyik legnépszerűbb esemény nyár elején. Ha csak gyönyörködnénk a levendulaföldek változatos lilájában, akkor is érdemes felkeresni a fesztivált, de kézműves termékeket, szörpöt, és saját kezűleg szedett levendulát is vehetünk, ha magunkkal vinnénk az illatot.
(A cikkben szereplő összes kép a szerző tulajdona.)