A szelektíven gyűjtött hulladék ma már magától értetődő a háztartásokban, aki kicsit is odafigyel a környezetre, az nem is annyira a végtermékre koncentrál, sokkal inkább arra, hogy eleve kevesebb legyen a szemét, amit aztán szelektálni, komposztálni kell. Hódít a zero waste (hulladékmentes) szemléletmód és egyre többen tesznek apró, de nem elhanyagolható lépéseket ezirányba. Összeszedtünk néhány egyszerű ötletet, amit bárki könnyedén megvalósíthat akkor is, ha nincs saját kertje és nem tervez önfenntartó életet élni.
1. Műanyag helyett az élhetőbb Földért
Úgy tűnhet, hogy nem az az egy zacskó számít, amibe a zöldséget vagy épp a pékárut teszed, de gondolj csak bele, hány nejlonzacskótól kíméled meg a Földet, ha heti két zacskóval számolsz? Kifejezetten szép, igényes és kisméretű vászonzsákok kaphatók a nejlonok kiváltására, vagy magad is készíthetsz ilyesmit régi pólóból, használt ruhákból és ezeket akkor is használhatod, ha nincs csomagolásmentes bolt a környékeden.
2. Használd újra!
Részesítsd előnyben az üveges termékeket a műanyagokkal szemben, ahol csak tudod. A kiürült üvegekből pofás konyhai, fürdőszobai tárolókat lehet készíteni gombok, festék, dekortapasz vagy spárga segítségével. Ehhez hasonló ötletekkel tele a net, aki nem rendelkezik nagy kézügyességgel, az is talál olyat, amit meg tud valósítani. Ha pedig nem használnád tárolásra, még mindig lehet dekoráció vagy ajándék alapanyag. Végső esetben pedig mehetnek az üveggyűjtőbe.
Nemcsak az üvegeket, a régi textileket, maradék papírokat is újra használhatod, ha pedig second-hand üzletben vásárolsz, szintén az újrafelhasználás mellett teszed le a voksodat. Egyre több lehetőség van arra is, hogy – némi segítséggel – magad készítsd el az újrahasznosított termékeket. Ezek közül az egyik kiváló kezdeményezés a RePityke csapatának workshopjai. Dóri és Kati, a két alapító így vall a kezdeményezésről: “Fő célunk, hogy a felesleges textil- és bőrhulladékot olyan formában dolgozzuk fel, mely minőségében és értékében megfelel egy teljesen új terméknek.” – Egy élhetőbb Földért.
Gymbag varró workshop a RePitykénél
3. Cselezzük ki a vegyszereket
Nemcsak a kézzel fogható hulladékok ártalmasak, a tisztítószerekben és kozmetikumokban is számos káros anyag található, melyek nemcsak a bolygónak, de az egészségünknek sem a legelőnyösebbek. Hatalmas marketinggépezet dolgozik azon, hogy higgyünk az új és újabb csodaszerek hatásában, valójában azonban sokszor a legegyszerűbb és legtermészetesebb anyagok a leghatékonyabbak. Csodatusfürdő helyett például bátran használjunk természetes alapanyagú szappant, mellyel nemcsak a bőrünknek lesz jobb, de újabb műanyag palacktól kíméltük meg magunkat és Földünket.
Ugyanez igaz a tisztításra, takarításra is. Citrom, szódabikarbóna, ecet, ezek a tiszta háztartás és a Földünk legjobb barátai. Makacs foltok a ruhákon? Leghatékonyabb megoldás a marhaepe szappan, még, ha a neve kissé bizarr is.
+1. Együnk környezettudatosan!
Egyes kutatások szerint már heti egy vegán nap beiktatásával is kimutatható eredményeket érhetünk el bolygónk védelmében, nem kell tehát itt sem a végletesség hibájába esni. Ha táplálkozásunkból heti négy napon száműzzük a húst, egyetlen napon pedig minden állati eredetűt, máris sokat tettünk és nemcsak a környezetünkért, de az egészségünkért is. Ráadásul ma már nem kell “kenyéren és vizen” élnie annak sem, aki kizárólag növényi alapú étrendet követ, ízletes, laktató és szép ételek kerülhetnek ki a kezünk alól egy kis odafigyeléssel. Együnk finomakat egy élhetőbb Földért!