A jó talpmasszázs – típusok és hogyanok
A különböző masszázsok, így a talpmasszázs is, egyre nagyobb népszerűségnek örvendenek, és mára már rengeteg különféle típussal lehet találkozni a városban sétálva vagy az interneten böngészve. Mindegyik módszernek megvan a maga sajátossága, de a jótékony hatásukban mindegyik megegyezik. Köteleződj el valamelyik irányzat mellett vagy próbáld ki az összeset. A lényeg: rosszul nem járhatsz, mert hihetetlen kellemes és megnyugtató élményben lesz részed a talpmasszázsnak köszönhetően.
Mi az a talpmasszázs?
A talpmasszázst már évszázadok óta számos kultúrában alkalmazzák. Hagyományosan ez az egyetlen módja annak, hogy a lábon lévő reflex területekből a lehető legtöbbet hozzák ki. Az indiai kultúrában a talpmasszázs szerves részét képezte az évek meghatározásában, míg az ókori Egyiptomban a fáraók temetkezési helyén a rajzok reflexológiai pontokat ábrázoltak. Az indiánok a talpmasszázs segítségével például több betegséget is gyógyítottak.
A lábfejek viselik az egész testünk súlyát, lehetővé teszik a mozgást, így igenis nagyon sok munka múlik rajtuk. Az emberi láb egy evolúciós csodának számít, mivel 42 izommal, 26 csonttal, 33 ízülettel, 250 ezer izzadási miriggyel, legalább 50 ínszalaggal és közel 15 ezer idegvégződéssel rendelkezik. Ennek ellenére mégis a test legkevésbé kényeztetett részéről van szó. Pedig különösen fontos lenne a talpakkal is foglalkozni. Az erő és a rugalmasság megtartása érdekében érdemes napi rendszerességgel legalább néhány perces talpmasszázst végezni, nem elfeledkezve a lábfejekről sem. A rendszeresség segít a fiziológiai és fizikai egészség előmozdításában.
A talpmasszázs fontossága a shiatsu és a reflexológia nyugati elterjedésével került be a köztudatba. A nyugati kultúrákban leginkább ez az a két ágazat, ami térhódításával egy sajátos egészségtudatot vezetett be, aminek része a talp fontossága is. A shiatsu például a keleti gyógyászat hagyományán alapul, ötvözi a masszázst és az akupunktúrát. A reflexológia során a talpon lévő bizonyos területek adott funkciókörökkel és szervekkel állnak kapcsolatban, azok elváltozásait jelenítik meg.
A talpmasszázs előnyei
A rendszeres talpmasszázs alkalmazásának sok előnye van. Nézzük a legfontosabbakat!
- Javítja a vérkeringést.
Az ülő életmód miatt sokan nem használják megfelelően a lábizmokat, ezáltal akadályozzák a helyes véráramlást. A szoros, hegyes cipők (különösen a magassarkúk) nehezítik a keringést. A napi tíz perces talpmasszázs segít az oxigén szállításában, ami elengedhetetlen az általános egészség szempontjából.
- Segít a kikapcsolódásban.
A fárasztó és stresszes nap után egy masszázs nyugtató és pihentető módja a testi és lelki kikapcsolódásnak. Különösen egy hosszú szaladgálós nap során, ugyanis ilyenkor a lábfej hajlandó megdagadni, megduzzadni. A masszázs és a reflexológia öt-tíz perccel lefekvés előtt javíthatja az általános jólét érzését.
- Támogatja a jobb alvást.
A lábmasszázs alkalmazására a legjobb idő lefekvés előtt van, mivel nyugtató és pihentető hatásának köszönhetően javítja a vérkeringést. Ez pedig segíti a békés alvást.
- Enyhíti a testfájdalmat.
Ez a reflexológia legjobb része. Ha a masszázs óvatosan történik meg, kezelheti a testben lévő különböző fájdalmakat, a migrént, a fejfájást, a nyaki bántalmakat, illetve az alsó és felső hátfájást is.
- Javítja a hangulatot és harcol a depresszióval.
A lábakra gyakorolt nyomás segítségével csökkenthető a depressziós tünetek és javítható a hangulat. Ehhez nem kell mást tenni mint legalább két-három napon keresztül rendszeresen alkalmazni a masszázst.
- A lábak egészségesebbek lesznek.
Akár rövid, 5 perces alkalmazása erőssé és rugalmassá teszi a bokát, így megakadályozhatja a körülötte kialakulható károsodásokat. Stimulálja az izmokat, csökkenti a merevséget és enyhítheti a sarok fájdalmát.
- Kezeli az ödémát.
A terhesség alatti folyadékretenció miatti duzzanat rendszeres masszázzsal kezelhető. Ez a probléma gyakori a várandóság alatt, különösen az utolsó trimeszterben.
Milyen típusok vannak?
Svédmasszázs
A svédmasszázs az egyik leggyakrabban alkalmazott forma. Ez egy viszonylag szelíd változat, és öt különböző ütemű stílust foglal magában, nevezetesen a mély, körkörös mozdulatokat, a hosszú ütéseket, a dagasztást, a megérintést és a rezgést. Ezek a módszerek segítenek a láb pihentetésében és ellazultatásában. Gyakran előfordulhat, hogy az ízületsérüléseket szerzett páciensek látják a legnagyobb hasznát a svédmasszázsnak.
Reflexológia
A reflexológia alkalmazása során a lábak reflexhatásairól van szó, amelyek segítenek a test különböző részein található fájdalom enyhítésében. Ez a típus magában foglalja a lábikra, a felső lábrész és a talp masszírozását is.
Mélyszöveti masszázs
A mélyszöveti masszázs lassabb és erősebb ütésekből áll. Ezek a mélyebb izomrétegekre és a kötőszövetre irányulnak. Ez a módszer olyan emberek számára ideális, akik krónikus sérülések és merev fájdalmak miatt izomkárosodást szenvedtek.
Thai masszázs
A thai masszázs egy mély technika, ahol a hüvelykujjal nyomást gyakorolnak bizonyos pontokra. Ez a módszer dolgozik még a kéz többi ujjaival, magával a tenyérrel és a könyökkel is. Az adott helyet öt-tíz másodpercig nyomják le. Ez idő alatt a páciens már érzi a fájdalmat, majd a mozdulatsort újra megismétlik. A thai masszázs javíthatja a vérkeringést és fokozhatja a láb alsó részén lévő érzékenységet. Javítható a cukorbetegek egyensúlyérzéke.
Sportmasszázs
A sportolók többnyire előnyben részesítik a sportmasszázst, amelyre vagy az edzés előtt vagy az edzés után kerül sor. Ez a módszer hasonlít a svédmasszázshoz. Ideális lehet még azok számára, akik szeretnék megelőzni a sportolás következtében elszenvedett sérüléseket. Hasznos még az izomtörzsek és az ezzel kapcsolatos sérülések kezelésében.
Neuromuszkuláris terápia
A neuromuszkuláris terápiás lábmasszázst azoknak ajánlják, akik krónikus fájdalommal szenvednek az ízületekben vagy a végtagokban. Ez a módszer magában foglalja a fájdalomzóna lágyszöveteinek manipulálását, ezzel kezelve a fájdalom mögöttes okait. Serkenti az idegrendszert és fokozza a vérkeringést.
Otthoni talpmasszázs
A talpmasszázshoz nem kell feltétlenül szakember, kellő odafigyeléssel otthon is bármikor elvégezhető, és egy másik fél sem szükséges hozzá. Előkészületként érdemes egy tíz perces időtartamra beáztatni a lábat. A vízbe ilyenkor tehető habfürdő vagy fürdősó is, ez segít az ellazulásban. Áztatás után következzen egy gyengéd szappanozás, ezt követően pedig szárazra kell törölni a lábakat. Ha szükséges, készítsd elő a krémeket, és ne feledkezz meg a lábtartó felület lefedéséről sem.
Ez után már sor kerülhet a masszírozásra. Mindkét kezeddel fogd meg alulról a lábad, majd kezd el dörzsölni a lábfejet a bokától kezdve a lábujjak irányában. Ahogy egyre közelebb érsz a talpadhoz, gyakorolj rá egyre erősebb nyomást. Végül kezdj el haladni visszafelé, gyengítve az erőkifejtést. A sarkat körkörös, kis mozdulatok alkalmazásával kell masszírozni. A hüvelykujjadat használd erre, menj végig a teljes sarkon, majd térj át a talp felső párnás részére. A bokacsonton mindkét kézzel dolgozz körkörös mozdulatokkal. Következhet a talp boltíve, amit ököllel érdemes masszírozni. Ne feledkezz meg a lábujjakról sem.
A talpmasszázs egy remek módszer a talp, a sarkak, a boka, az ujjak és a teljes lábfej kényeztetésére, hiszen ez az a testrész, ami nap mint nap a lehető legnagyobb súllyal van terhelve. A kényelmetlen kialakítású, formájú vagy magasságú cipők különösen terhelik a lábat, de az ülő életmód sem segíti elő a megfelelő vérkeringés biztosítását. Éppen ezért jöhet jól egy talpmasszázs, amit nem csak profiktól lehet igénybe venni, hanem lefekvés előtt otthon is érdemes bevetni az egészség érdekében. Ennek köszönhetően békésebb alvás idézhető el, enyhítheti a derékban, nyakban található fájdalmat és jobb lesz tőle a közérzet. Ez a típusú masszázs kellő odafigyeléssel minden helyzetben ajánlott.