Közeledik az advent, ideális esetben a várakozás, lelassulás, egymás felé fordulás időszaka. Adventi naptárat készíteni akkor is jó ötlet, ha nincsenek gyerekek a háznál, de, ha van, aki csillogó szemmel várja a napok múlását, semmiképp ne hagyjuk ki a lehetőséget. Örömöt, ünnepi hangulatot csempészni már a hétköznapokba is, és ezzel oldani a várakozás feszültségét – ez lehet a szerepe egy jó karácsonyvárónak, legyen az klasszikus vagy újszerű, ehető vagy játszható.
Óvodáskorú, vagy még kisebb gyerekeknek szerencsésebb olyan naptárat kitalálni, ami növekszik, nem pedig elfogy. Rejthet a naptár minden nap egy arany csillagot, amit kék kartonra ragasztva a karácsonyi éjszaka égboltjává áll össze szentestére. Kaphatnak apró díszeket, melyeket összefűzünk és kiteszünk a gyerekszobában. Lehet egy-egy kis figura is a betlehemi este szereplőiből és tárgyaiból, melyből szentestére öszeáll az ismert kép.
A nagyobbaknak már van időfogalma, értik, mit jelent az egy nap vagy az egy hét, így az időkezelésben már kevésbé kell őket támogatni. Viszont, ha nem akarjuk őket egész decemberben csokival tömni, és fölösleges tárgyak garmadával sem szeretnénk elárasztani a lakást, érdemes itt is a felépülő, kiteljesedő tartalom irányában gondolkodni.
A kirakó mindig jó ötlet. Készíthetünk saját, otthoni verziót, vagy családi fényképből csináltathatunk, de, ha nem ragaszkodunk a karácsonyi témához, bármelyik hagyományos puzzle is szóba jön. Minden napra néhány darab, és karácsonyra összeáll a kép.
Hívassunk elő 24 db, gyermekünket ábrázoló fotót (lehet babakori is), és szerezzünk be egy hagyományos fényképalbumot. Mehet bele minden nap az új kép és később is jó nézegetni, a gyerekek nagyon szeretik!
Nagyobb gyerekeknek és felnőtteknek is jó ajándék egy kaparós térkép: minden nap lekaparhatsz egy vagy két országot, és, ha ez kevés lenne, a reggelibe vagy vacsorába csempészhettek valamit az adott ország ételeiből.
Ismeritek a Dixit nevű társasjátékot? A benne található kártyákon egészen különleges képek vannak. Válasszunk minden napra egy képet, és a családi étkezésnél beszéljük meg, kinek mi jut róla eszébe. Izgalmas asszociácókkal fogunk találkozni, karácsonyra pedig lesz egy remek közösségi társasunk.
Nemcsak Luca-napkor, hamarabb is lehet búzát, vagy más, gyorsan növő növényt ültetni szép cserépbe. Minden nap megnézhetjük, mennyit nőtt, öntözhetjük, gondozhatjuk, szenteste pedig odatehetjük a jászol mellé. Ha a zöld levelek mellett valódi virágoknak is örülnél decemberben, szerezz egy unikornis kertet (kókuszkaspó virágmagokkal).
Ha mégis inkább apró tárgyakkal töltenéd meg a batyukat, nézz körül ajándékötleteink között, ha pedig te magad szeretnél meglepetésben részesülni, kövesd a Bónusz Brigád adventi naptárját.